Slovenskí ôsmaci poznajú charakter ochorenia HIV/AIDS veľmi dobre, na druhej strane sú pomerne málo informovaní o okolnostiach lekárskeho vyšetrovania infekcie. Vyplynulo to z prieskumu, ktorý uskutočnil Ústav zdravotnej výchovy v školskom roku 1997/98 na vzorke 1039 žiakov 8. ročníka základných škôl v Košickom, Žilinskom, Trenčianskom a Bratislavskom kraji. "Celkovo 89,5 percenta z nich vie, že chorobu spôsobuje vírus, 94,4 percenta uviedlo, že choroba je smrteľná a 97,2 percenta označilo za jednu z foriem nákazy pohlavný styk," povedala riaditeľka ústavu A. Mrázová. Podľa jej slov 83,7 percenta žiakov vedelo, že AIDS je získaná strata obranyschopnosti organizmu a 57,3 percenta vedelo aj uviesť niektorý z príznakov ochorenia. Za dôležité pokladajú odborníci zistenie, že 46 percent uznáva ako účinný spôsob prevencie obojstrannú partnerskú vernosť. Na druhej strane si pomerne málo žiakov uvedomuje riziko prenosu cestou rizikového správania. Až 22,9 percenta odpovedalo, že o rizikovom správaní nevie, 23,3 percenta uviedlo ako rizikové správanie nechránený pohlavný styk, 21,5 percenta neveru a striedanie partnerov a 10,4 percenta užívanie drog. Na túto otázku neodpovedalo 17 percent žiakov, z čoho lekári vyvodzujú, že si žiaci vplyv svojho správania na vznik prenosu choroby dostatočne neuvedomujú.
NEEDUKOVANÝ SUDCA
Kalifornský väzeň infikovaný vírusom HIV si bude musieť na súdny proces nasadiť sieťovinovú kapucňu, pretože sudca vyjadril obavy z toho, že by mohol "vyprsknúť svoje nakazené sliny na niekoho v jeho blízkosti". Dôvodom, prečo sa sudca rozhodol pre takéto nariadenie, je fakt, že 39-ročný Benjamin Pedro Gonzales už má za sebou viac "útokov" odvtedy, ako ho zadržali. Zarážajúce je, že sudca zrejme nie je o ochorení dostatočne informovaný. Inak by totiž vedel, že infekcia HIV sa neprenáša slinami ani pri bozkávaní.
TESTOVANIE V ELEKTRIČKE
Poradenstvo z oblasti ochorenia AIDS, informácie o bezpečnom sexe a o prevencii tejto zákernej choroby vrátane testovania na prítomnosť vírusu HIV ponúkala nedávno v Brne špeciálne upravená električka. Zdravotníci chceli podľa epidemiologičky Anny Přívorovej poukázať na to, že najdôležitejšou ochranou pred nákazou je prevencia. Podceňovať problém AIDS je podľa nej rovnaká chyba, ako vytvárať okolo neho paniku. "Dôraz treba klásť predovšetkým na rozum a stále znovu motivovať vzájomnú ľudskú zodpovednosť," pripomenula.
V RAKÚSKU SA POČET CHORÝCH STÁLE ZVYŠUJE
Od objavenia AIDS v roku 1983 zomrelo v Rakúsku na túto chorobu už 1163 ľudí. Hoci sa tempo nárastu nových prípadov nákazy v alpskej republike o čosi znížilo, stále sa nedá hovoriť o celkovom poklese. V priemere pribúdajú dvaja noví nakazení vírusom HIV denne. Ako vyplynulo z údajov organizácie AIDS-Hilfe, medzi chorými, ktorí na AIDS za posledných 15 rokov zomreli, bolo 50 percent homosexuálov alebo bisexuálov, 32 percent bolo drogovo závislých a 18 percent heterosexuálnych. Medzi obeťami bolo tiež 25 detí, ktoré sa nakazili od vlastných matiek.
OSOBNOSTI PROTI AIDS
Hviezda hudobného neba George Michael vystúpi 1. decembra v programe stanice MTV venovanom dňu boja proti AIDS. Predstavitelia televíznej stanice sa rozhodli pozvať práve Georgea Michaela, ktorého polícia obvinila z pohoršujúceho sexuálneho správania na verejnosti, aby svojím vystúpením podporil tvrdenie, že "kondómy sú úžasné". Hlavným organizátorom programu je William Roedy, ktorého tento rok vymenovali za vyslanca OSN v programe proti AIDS. "Viem, že ma nevidíte pred kamerou veľmi často, ale teraz je čas počúvať, čo hovorím," uviedol spevák, ktorého slová budú preložené do siedmich jazykov. Ďalšou osobnosťou, ktorá sa rozhodla kampaň OSN proti AIDS podporiť, je brazílsky futbalista Ronaldo.
(and, TASR, ČTK)