Slovenským atlétom roka sa stal bežec, ktorý v tomto roku nestrávil ani deň na zahraničnom sústredení, v európskych tabuľkách figuruje na 10 000 m na 19. mieste, na 5000 m uzatvára prvú päťdesiatku. Ponuky na mítingy sa mu nehrnú, skôr opak je pravda. Na ME v Budapešti nepatril medzi tromfy slovenskej kráľovnej športov. Napokon však jedine Miroslav Vanko, 25-ročný rodák z Martina, člen banskobystrickej Dukly, skončil na 5000 m na 8. mieste, jednom z dvoch, ktoré mala naša výprava v pláne.
Na atlantskú olympiádu ste sa prebojovali zásluhou splneného limitu na 10 000 m, preto ste museli absolvovať i dlhšiu vytrvaleckú trať, až potom päťkilometrový beh, v ktorom ste sa úspešne prebojovali do semifinále. Na Népstadione ste s ôsmym miestom nerátali azda ani vy sám. Po týchto skúsenostiach sa považujete za takzvaný pretekársky typ?
"Až také úspechy som nedosiahol, aby ma mohol niekto označiť za športovca veľkých podujatí. Behám však tak, že stále vnímam okolie, dianie na ovále, snažím sa rýchlo reagovať na situáciu, skúšam riskovať. Netvrdím, že nerešpektujem trénerovu stratégiu, že nevychádzam z reality sily súperov. Na veľkých podujatiach však taktické manévre môžu zotrieť absolútnu schopnosť vytrvalca behať na hranici svojich osobných rekordov."
Na väčšie mítingy však vyberajú míliarov i vytrvalcov skôr podľa dosiahnutých časov, až v druhom rade podľa úspechov…
"Mojím prvoradým cieľom pre túto sezónu je práve posunúť si osobné maximum na 5000 m pod 13:20 min (v súčasnosti je 13:32,87 min ešte z roku 1995) a skúsiť bežať 10 000 m pod 28 min (momentálne 28:01,84 min z tohto roku). Chcel by som si formu stabilizovať na hranici 13:20-13:25 min na 5000 m. Z tohto základu možno pri dobrej konštelácii "uletieť" trebárs aj o desať sekúnd."
Domnievate sa, že vám ôsme miesto z Budapešti zabezpečí viaceré ponuky než doteraz?
"Pevne verím, že áno. Pre mňa nie sú dôležité preteky absolútnej triedy, trebárs v rámci Zlatej ligy, ale solídny míting na klasickej trati 5000 m prípadne 3000 m. Doteraz som mal takúto možnosť istú vlastne iba na bratislavskom Slovnafte, v tomto roku sa však bežalo 2000 m. Utvoril som slovenský rekord (5:04,50 min), ale na zriedkavo vypisovanej dĺžke. V budúcnosti budú moje plány smerovať zrejme čoraz častejšie k desiatke."
Týka sa to napríklad už budúcoročných MS v Seville?
"Ešte nie, v popredí je 5000 m. Prvým mojím vrcholom by však mali byť majstrovstvá sveta v krose v Belfaste začiatkom jari. Pravdaže, na kratšej míliarskej trati."
Aký máte teda hlavný cieľ do roku 1999?
"Jeden poriadny osobný výkon na 5000 alebo 3000 metrov."
PETER FUKATSCH
(spravodajstvo z vyhlasovania ankety Atlét roka 1998 na strane 2)