V holandskom meste Tilburg sa uskutočnil ďalší tradičný superturnaj. Tentoraz mal 18. kategóriu FIDE a priemerný rating 2600. Zo svetovej špičky chýbali Kasparov a Širov vzhľadom na ich nadchádzajúci zápas, ako aj majster sveta FIDE Karpov. Obsadenie však bolo aj tak hviezdne, čo prezrádza konečná tabuľka: 1. Anand (India) 7,5 z 11, 2. Lékó (Maďarsko) 7, 3.-5. Sadler (Anglicko), Zvjagincev, Kramnik (obaja Rusko) 6, 6.-7. Piket (Holandsko), Adams (Anglicko) 5,5, 8.-9. Švidler (Rusko), Van Wely (Holandsko) 5, 10.-11. Topalov (Bulharsko), Lautier (Francúzsko) 4,5, 12. Korčnoj (Švajčiarsko) 3,5.
Aj tento výsledok dokazuje, že Visvanathan Anand je vážnym kandidátom na titul majstra sveta. Možno sa mu jeho cieľ podarí dotiahnuť už onedlho v Las Vegas, najmä keď pravidlá nemajú byť už také výhodné pre obhajcu Karpova, ako to bolo na prelome rokov 1997-98 v Groningene a Lausanne. Veľa pochvaly sa ušlo aj Petrovi Lékó, ktorý ku svojej pevnej hre pridal tentoraz aj vhodnú dávku fantázie. Na opačnom póle sa ocitol dodnes obávaný veterán Korčnoj, ktorému sa nepodarilo vyhrať žiadnu partiu. A s víťazom turnaja utrpel priam debakel.
Annad - Korčnoj
Tilburg 1998
Dámsky gambit: 1.JF3 d5 2.d4 Jf6 3.c4 e6 4.Jc3 c5 5.cxd5 cxd4. K bežným pozíciám Tarraschovej obrany vedie 5...exd5 6.g3. Ťah v partii nie je príliš bežný a aj táto partia potvrdí, že nie bezdôvodne. 6.Dxd4 Jxd5 7.e4 Jxc3 8.Dxc3 Jc6 9.a3 Sd7 10.Se2 Vc8. Problémom čierneho je vývin strelca f8, ktorý zatiaľ musí kryť pešiaka g7. 11.0-0 Ja5 12.Dd3 Sg4 13.Dxd8+ Vxd8 14.Se3 Jb3. (Viď diagram) 15.Sd1! b5. Prvé odbočenie od partie Kramnik - Van Wely, hranej nedávno v Monaku. Prekvapujúce je, že Korčnoj o nej nevedel, aj keď si práve on vybral tento variant. Na druhej strane Anand, aj keď mal byť možno neobvyklým variantom zaskočený, túto partiu poznal! Svedčí to teda o jeho úžasných vedomostiach. Odmenu za ne získa už rýchlo. Van Wely hral v spomínanej partii 15...a6, ale tiež prehral. 16.Sxb3 Sxb3 17.Vfc1. Strelec na b3 je v úzkych kvôli hrozbám 18.Jd4 či 18.Jd2. Jeho záchrana stojí materiál a partiu. 17....e5 18.Jxe5 a6 19.Jc6 a čierny sa vzdal.
JOZEF FRANZEN
(Autor je medzinárodným veľmajstrom ICCF, medzinárodným majstrom FIDE)