Transformačné procesy, ktoré prebiehajú v krajinách strednej a východnej Európy, sú spojené nielen s budovaním národných finančných trhov, ale aj s otváraním sa národných ekonomík. Voľné finančné zdroje, ktoré sa nachádzajú na medzinárodných finančných trhoch, zohrávajú výraznú úlohu v reštrukturalizácii národného hospodárstva. Na jednej strane tieto trhy poskytujú nesporne výhody subjektom, ktoré na nich operujú, v podobe vysokej likvidity, relatívne nízkej ceny za ich použitie, rozptýlením a znížením rizika spojeného s ich nesplatením či veľkosťou týchto disponibilných finančných zdrojov. Na strane druhej však určité prvky tohto systému môžu reprezentovať za určitých okolností aj vážnu hrozbu pre štáty, ktoré len budujú a uvádzajú do života prvky trhového mechanizmu. Dôkazom toho je aj ázijská ekonomická kríza. Autor série článkov Michal Mráz ponúka aspoň základný obraz o jednotlivých prvkoch tohto zložitého mechanizmu a o jeho fungovaní .
FORMY EUROKREDITOV
Term facility
Realizácia tohto úveru pozostáva z 3 fáz.
Najskôr je potrebné dohodnúť a uzavrieť zmluvu o poskytnutí úveru. V rámci týchto obchodných rokovaní sa predovšetkým veriteľ s dlžníkom musia dohodnúť na maximálnej výške úveru. V rámci druhej fázy dlžník môže použiť finančné prostriedky v rámci otvoreného úveru bez toho, aby musel splácať istinu či úrok. Počas tretej záverečnej fázy dlžník je povinný splatiť ako istinu, tak aj úrok, pričom spôsoby úhrady sú ponechané na zmluvnej voľnosti strán. Takto napr. k úhrade dôjde naraz a to na konci celej operácie. Ďalším variantom je rozvrhnutie úhrady na splátky, pričom posledná splátka je väčšia než predchádzajúca (je tu teda priama úmernosť medzi výškou splátky a obdobím splácania).
Stend by credit (Revolving credit)
Vybratie a použitie finančných prostriedkov v rámci otvoreného úveru, ako aj úhrada istiny a úroku sa uskutočňuje podľa želania dlžníka. Úver je rozčlenený na viacero úverových jednotiek (tiráží). Dlžník je povinný rešpektovať minimálnu sumu pre jednotlivé tiráže, ako aj celkovú sumu úveru dohodnutú s veriteľom. Napr. úver vo výške päťsto miliónov amerických dolárov je rozčlenený na päť tiráží, z ktorých každej minimálna výška je sto miliónov amerických dolárov. Veriteľ musí minimálne vybrať splátku vo výške 100 miliónov dolárov, avšak tak, že súhrn týchto tiráží neprekročí hodnotu 500 miliónov USD.
Credit roll-over
Ide o úver s variabilnou lehotou splatnosti od dvoch do dvanástich rokov, ktorý je materializovaný vo forme krátkodobých cenných papierov. Variabilita tejto lehoty je determinovaná tým, že úver môže byť obnovovaný v pravidelných intervaloch, a to v rámci určitej lehoty. Ak dlžník nepoužije celú zmluvne dohodnutú sumu úveru, musí zaplatiť namiesto časti úroku prirážku.
Zmluvy o poskytnutí tohto druhu euroúveru často obsahujú doložku, ktorá umožňuje dlžníkovi získať úver v inej ako dohodnutej mene. Potom dlžník môže požadovať obnovenie pôžičky v inej ako dohodnutej mene, ak veriteľ - banky - disponuje takouto menou. Splácanie istín a úrokov sa uskutočňuje v menách použitých úverov. Systém variabilnej úrokovej sadzby, v ktorej je vyjadrený tento typ euroúveru, umožňuje eliminovať riziko spojené s fluktuáciou úrokových sadzieb na trhu. Variabilná úroková miera konkrétnej pôžičky odráža pohyby vybranej úrokovej sadzby (tzv. referenčný úrok). Takouto môže byť napr. LIBOR (londýnska medzibanková úroková sadzba), PIBOR (parížska medzibanková úroková sadzba).
PRÍPRAVA EUROKREDITU
Úvery, ktorých rozsah je minimálne 500 miliónov (amerických dolárov, nemeckých mariek atď.), sú poskytované syndikátom bánk. Proces vytvorenia zoskupenia bánk s cieľom poskytnutia úveru a súčasne aj rozloženia rizika medzi viacero veriteľov bol prvýkrát aplikovaný v praxi v šesťdesiatych rokoch a od sedemdesiatych rokov sa táto metóda stáva bežnou. Banka - vedúca tohoto syndikátu (chef de fil), na ktorú sa obrátil subjekt, ktorý má záujem o poskytnutie syndikovaného úveru, sa obracia na ďalšie bankové inštitúcie s tým, aby sa tieto zapojili do tejto operácie. Takto dochádza k sformovaniu syndikátu bánk.
Realizácia eurokreditu sa odohráva v troch etapách
1. Predbežná etapa
V tejto etape banka (chef de fil) analyzuje vhodnosť riadenia tejto operácie. Do úvahy berie také kritériá ako návratnosť pôžičky, disponibilnosť finančných zdrojov, ako aj reputácia dlžníka. Ak je operácia pre banku (chef de fil) zaujímavá, banka prezentuje ponuku dlžníkovi. Ten ju porovná s ďalšími ponukami a svojím súhlasom môže uzavrieť zmluvu o poskytnutí syndikovaného euroúveru.
2. Banková syndikácia
Ak dôjde k uzavretiu zmluvy medzi vedúcou banku (chef de fil) a dlžníkom, vedúca banka vytvorí syndikát pozostávajúci z bánk (syndicat de direction). Banky (co-chef de fil), ktoré prijímajú ponuku vedúcej banky, sa stávajú členmi tohto syndikátu a participujú na tejto operácii. Keď syndikát je sformovaný, pripraví sa materiál (memorandum), ktorý obsahuje informácie o dlžníkovi. Tento je zaslaný ostatným bankám, ktoré sa zúčastňujú na tejto finančnej operácii. Úlohou bankového syndikátu je zabezpečiť účasť ďalších bánk na tomto projekte. Tieto banky sa rozhodujú práve na základe analýzy tohoto memoranda.
V určitých prípadoch sa členovia syndikátu zaväzujú neodvolateľne poskytnúť úver záujemcovi, dokonca aj v prípade, že sa nepodarí získať dôveru a účasť ďalších bánk na tomto finančnom projekte.
V ďalších prípadoch sa členovia nezaväzujú poskytnúť úver za každých okolností. Z právneho hľadiska berú v tomto prípade na seba záväzok vynaložiť čo najväčšie úsilie, avšak nie sú teda zodpovedné za prípadné nesplnenie záväzku. Pre angažovanie zodpovednosti členov syndikátu bude dôležité porovnať úsilie vynaložené týmito bankami s úsilím, ktoré by mohla vynaložiť rozumná osoba v rovnakom postavní za tých istých okolností.
Je to práve vedúca banka (le chef de fil), ktorá najčastejšie vykonáva správu záväzkov vyplývajúcich z úveru až do jeho splatenia. Len čo je poskytnutie euroúveru zrealizované, eurobankám, ktoré sa podieľali na tejto finančnej aktivite, je zaslaný Tombstone - dokument, ktorý obsahuje údaje o tejto medzinárodnej finančnej operácii.
3. Uzavretie zmluvy o pôžičke
Zmluva uzavretá medzi veriteľmi a dlžníkom o poskytnutí devízového úveru má medzinárodnoprávny charakter z nasledujúcich dôvodov. Eurobanky, ktoré sa zúčastňujú otvorenia a poskytnutia tohoto úveru, majú sídlo na území rôznych štátov. Sídlo dlžníka je ďalším kritériom posudzovania medzinárodného chrakteru zmluvy. V prípade, že by sa sídla ako veriteľov, tak aj dlžníka nachádzali na území toho istého štátu, čo je prakticky nemožné, tak zmluva o poskytnutí úveru sa môže stať medzinárodnou za predpokladu, že finančné fondy poskytnuté ako úver boli získané z účtov vedených v iných bankách, resp. vo vlastných pobočkách, ktorých sídlo je v zhraničí. V dôsledku toho, že v mnohých prípadoch dlžníkmi sú štáty ako suverénne subjekty medzinárodného práva, stretávame sa tu so zujímavým prienikom medzinárodného verejného práva s medzinárodným právom súkromným a obchodným.
Špecifickosť týchto zmlúv je daná aj doložkami, ktoré sú súčasťou zmlúv o poskytnutí úveru
1. Doložka "pari passu"
Prostredníctvom tejto klauzuly možno zabezpečiť, že pohľadávka členov syndikátu vyplývajúca z euroúveru je v rovnakom poradí a postavení ako pohľadávky ostatných veriteľov dlžníka, ktorému bol poskytnutý euroúver.
2. Doložka "negative pledge"
Táto klauzula zaväzuje dlžníka poskytnúť veriteľom všetky prostriedky zabezpečenia právneho vzťahu, ktoré by mohli byť dohodnuté v prospech veriteľov aj po uzavretí takejto zmluvy.
3. Doložka "cross default"
V zmysle tejto klauzuly, ak si dlžník neplní povinnosti vyplývajúce zo skôr poskytnutých úverov, tak mu zaniká právny nárok na čerpanie úverov. Ide teda o úvery, ktoré sú dohodnuté, ale ešte neralizované v plnom rozsahu.
Princíp "syndikácie", tj. sformovania súboru rôznych eurobánk, ktoré sa podieľajú na poskytnutí euroúveru, umožňuje eliminovať negatíne dôsledky jeho nesplatenia zo strany dlžníka. Ak povinnosť eurobanky participovať na tejto finančnej operácii je inkorporovaná v cennom papieri, eurobanka môže kedykoľvek postúpiť tento cenný papier. Takto sa počas celého obdobia splatnosti euroúveru účasť jednotlivých bánk v syndikáte môže meniť.
Riziká vyplývajúce z euroúveru
Prvým rizikom je riziko nesplatenia úveru zo strany dlžníka. Táto insolventnosť je spôsobená nedostatočnými informáciami o dlžníkovi. Ďalšie riziko je spojené s tým, že tieto úvery majú čoraz viac charakter čisto finančný, takže nie sú zabezpečené, chránené garanciami poskytnutými veriteľom. Dôsledkom týchto oboch rizík je to, že banky, ktorým nie je splatený úver, sa môžu len veľmi ťažko refinancovať, najmä ak úrokové miery na trhoch výrazne stúpnu. Mechanizmus eurodevíz je príťažlivý najmä pre obchodné spoločnosti, ktoré nemôžu emitovať euroobligácie.
(Pokračovanie v nasledujúcom čísle)
Mgr. MICHAL MRÁZ
(Autor pracuje ako advokátsky koncipient)