RÍM (ČTK) - Na bojkot spolupráce vo vojenskom priemysle, ktorý v nedeľu oznámila Ankara na protest proti odmietnutiu Talianska vydať do Turecka vodcu Strany kurdských pracujúcich (PKK) Abdulla Öcalana, včera reagoval taliansky premiér Massimo D‘Alema, pričom Öcalan sa obrátil listom o pomoc na pápeža Jána Pavla II.
D‘Alema ocenil, že vodca PKK sa verejne zriekol terorizmu a násilia a vyslovil poľutovanie, že turecká vláda túto príležitosť nevyužila na to, aby našla mierové riešenie konfliktu podľa vzoru Severného Írska alebo Baskicka. Taliansko si podľa jeho slov želá mierové, nie vojenské riešenie kurdskej otázky, riešenie založené na uznaní práv kurdského národa a zároveň práva Turecka na bezpečnosť. Zároveň upozornil, že Turecko nesužuje len terorizmus PKK, ale predovšetkým systematické porušovanie ľudských práv tureckými bezpečnostnými zložkami. Taliansky minister zahraničných vecí Lamberto Dini včera pripomenul, že Taliansko čaká od Nemecka v prípade kurdského predáka "dôsledný postoj", pretože Öcalana zatkli práve na základe medzinárodného zatykača vydaného v Nemecku. Nemecko má na predloženie žiadosti o Öcalanovo vydanie čas do 23. decembra. Turecký zatykač na Öcalana v piatok súd v Ríme zrušil.
Podľa talianskeho denníka La Republica Öcalan v liste, ktorý napísal ešte minulý týždeň, vysvetľuje hlbokú úctu k pápežovej osobe a ku katolíckej viere. Západ musí podľa neho prestať podporovať politiku ničenia kultúrych a ľudských hodnôt, ktorú vedie Turecká republika a jej armáda. "Pokiaľ bude táto politika pokračovať, naši mŕtvi nebudú mať pokoj," tvrdí vodca PKK. Öcalan zdôraznil, že "zaklopal na dvere Európy" z toho dôvodu. Súčasne predložil aj svoju verziu atentátu, spáchaného na pápeža Turkom Ali Agcom v máji 1981. Öcalan žiada pápeža, aby podporil kurdskú vec a pripomína, že sa jeho hnutie rozhodlo vzdať sa ozbrojeného boja a hľadať riešenie kurdskej otázky prostredníctvom rokovaní. Vatikánsky hovorca Joaquin Navarro-Valls včera tvrdil, že Jánovi Pavlovi II. osobne list od Öcalana neodovzdali, existenciu takého listu adresovaného Vatikánu však nepoprel. Navarro uviedol, že cirkev sleduje snahy Kurdov o národnú zvrchovanosť so sympatiami. "V čase, keď kurdská otázka nadobúda európske dimenzie, si želáme, aby všetky zainteresované strany dokázali nájsť zákonné a rovnoprávne riešenie," dodal Navarro.
Turecká polícia zadržala od 12. novembra, keď v Ríme zatkli Öcalana, tisíce členov prokurdskej Ľudovej strany demokracie (HADEP). Podľa zdrojov tejto strany v Turecku zadržali 3064 členov HADEP.