lave je tak trochu oboje. Šéfovia diplomacií dnes podpíšu dohodu o realizácii medzištátnej zmluvy z roku 1995, čím sa uzavrie jedno neprimerane dlhé obdobie medzi podpisom dohody a jej skutočným uplatňovaním v praxi. Vytvorenie medzištátnych výborov vrátane výboru na monitorovanie menšinových práv, kde už zastúpenie menšín nie je problémom, na druhej strane určuje mechanizmy vzájomnej spolupráce na ďalšie obdobie.
Zatiaľ všetky signály naznačujú, že dve mladé a životaschopné vlády (aj keď kabinet Viktora Orbána sa už nachádza v strede druhej stovky dní úradovania) budú schopné vytvoriť celkom nový druh spolupráce - ktorý vlastne nie je ničím jedinečným, ak sa uvažuje o dobrých susedských vzťahoch vo všeobecnosti, žiaľ, s ohľadom na minulosť plnú prízvukovania historických krívd je však charakteristika "nová kapitola" na mieste. Obe krajiny zároveň dvojstrannú spoluprácu začleňujú do modelu vzťahov vo východoeurópskom regióne, ktorému, i s ohľadom na spoločné integračné ciele, zhodne pripisujú veľkú dôležitosť.
O novej kapitole slovensko-maďarských vzťahov sa dalo hovoriť už vtedy, keď sa vytvorením novej vlády zo slovenskej vrcholnej politiky stratila maďarská karta a propagandistické reči o maďarskej autonómii ako prvom kroku k odtrhnutiu južných častí krajiny od Slovenska. Voľby na Slovensku okrem iného ukázali, že slovenskí občania odmietli vyhlásenia takéhoto charakteru, ktoré v psychologickej rovine vzťahy dvoch národov natrvalo poznačili. Navyše tým, že bola strana maďarskej menšiny prijatá do vlády, Slovensko manifestovalo aj celkom odlišný postoj k problematike menšinových práv, ktorý neskôr potvrdili vyhlásenia o rýchlom vyriešení použitia jazykov menšín, ktoré zákon o štátnom jazyku prijatý tri mesiace po podpise medzištátnej zmluvy vyraďuje z verejného styku. Z vyhlásení politikov vyplýva, že obe krajiny sa zhodne hlásia k tej istej stratégii vo vzájomných vzťahoch - že problémy sa majú riešiť vecne, racionálne a konštruktívne bez vášní a nemajú byť zdrojom politického napätia, aj keby mali mať strany na ne odlišný názor. Cenné je aj to, že od výmeny navzájom povzbudivých stanovísk sa veľmi rýchlo prešlo ku konkrétnej práci - po dnešnom stretnutí šéfov diplomacií bude v piatok nasledovať prvá schôdzka komisií oboch vlád pre Gabčíkovo.
Práve problematika sústavy vodných diel je tá, kde majú obe strany navzájom najvzdialenejšie stanoviská. Aj keď E. Kukan už vyhlásil, že Slovensko by privítalo jej riešenie mimosúdnou cestou, zatiaľ pokračuje spôsobom, ktorý určilo nie práve najšťastnejšie slovenské podanie do Haagu 3. septembra krátko pred voľbami. Slovenský postoj definuje kladné hodnotenie rámcovej dohody o realizácii haagskeho rozhodnutia uzavretej vo februári, ktorú maďarská strana zamietla predovšetkým pre odpor k postaveniu dolného stupňa na maďarskom úseku Dunaja.
KLAUDIA LÁSZLÓOVÁ