Na medzinárodných parketoch vládol uplynulý týždeň relatívny pokoj. Hlavný americký ukazovateľ Dow Jones (index 30 najväčších priemyselných gigantov) po dlhom úsilí prekročil psychologicky dôležitú hranicu 9000 bodov, dominantný nemecký barometer DAX (index 30 najväčších akciových spoločností) sa unavene pohyboval v rozmedzí 4600-4900 bodov. Zníženie krátkodobej úrokovej miery pre medzibankový styk americkou Ústrednou bankou nemalo na dianie na parkete veľký vplyv, lebo burziáni tento krok očakávali a už pred časom ho zakomponovali do kurzov akcií. Ohniská svetovej finančnej krízy (Rusko, Ázia a Latinská Amerika) zostávali naďalej zdrojom vnútorného nepokoja burzových augurov, pozitívom však bolo, že z týchto regiónov neprichádzali nijaké Jóbove zvesti.
A tak mnohí finanční analytici obrátili pozornosť na Nemecko a následky hospodársko-politických opatrení novej vlády, pozostávajúcej z SPD a Zelených, na burzový vývoj v budúcnosti. Ich závery nie sú práve najoptimistickejšie. Odborný časopis FINANZWOCHE podčiarkuje, že kroky na oživenie dopytu môžu mať síce z krátkodobého hľadiska pozitívny vplyv na kurzy účastín. Z dlhodobého pohľadu však prevažujú negatíva: Ak nemecký kabinet nechce v prvom rade zlepšovať podnikateľské podmienky v krajine, prejaví sa to poklesom ziskov akciových spoločností, pričom zisk je najdôležitejšou mikroekonomickou burzovou veličinou. Dostatočný ekonomický rast spojený s odbúraním rekordne vysokej nezamestnanosti sa dá dosiahnuť iba prostredníctvom znižovania daňového zaťaženia a flexibilizácie pracovného trhu - toto, pravda, nie je v popredí hospodársko-politických úvah červeno-zelenej koalície. Ak kancelár Gerhard Schröder a jeho ministri nezmenia hlavné priority hospodárskej politiky, bude to mať z dlhodobého hľadiska podľa FINANZWOCHE negatívny vplyv na kurz nemeckých akcií.
Vývoj slovenských akcií na nemeckej burze pokračoval podľa údajov v týždenníku BOERSE ONLINE v dlhodobom negatívnom trende. Slovakofarma klesla k 17. novembru oproti 10. novembru o 2,30 % na 85 DEM, Slovnaft o 1,10 % na 27 DEM a Váhostav Žilina o 3,77 % na 23 DEM. Nafta Gbely zostala na úrovni 22,50 DEM a VSŽ na 9 DEM. U všetkých "vlajkových lodí slovenského priemyslu" ide pritom o negatívny rekord za posledných 12 burzových mesiacov.
JÁN ŠALGOVIČ, Mníchov