BRATISLAVA (SITA) - Proces ozdravenia slovenských bánk je nevyhnutný a vedie k tomu, aby po jeho skončení mohli byť banky sprivatizované. V rozhovore pre tlačovú agentúru SITA to uviedol podpredseda predstavenstva Ľudovej banky, a. s. Bratislava, Jozef Kollár. Ako ďalej dodal, tento proces bolo potrebné naštartovať už pred štyrmi rokmi, keďže jeho odďaľovanie len prehĺbilo problémy nielen v bankovom sektore, ale aj v oblasti verejných financií. "Aj napriek tomu hodnotím začatie tohto procesu veľmi pozitívne, keďže problémy predovšetkým v dvoch najväčších bankách v SR narástli do enormných výšok," zdôraznil.
Privatizácia niektorých bánk by podľa neho nemala byť nástrojom, ale cieľom. "Ozdravenie bánk je len predprípravou cieľovej fázy, ktorou by mala byť privatizácia. Jedine privatizáciou sa totiž do ekonomiky dostane nový kapitál a v prípade bánk sa ich podarí ozdraviť," pripomenul. Pritom poukázal na prípad Českej republiky, kde prebiehajú aktívne rozhovory o privatizácii najväčších bánk ako ČSOB a Komerční banka a o tom, koľko percent by sa malo dostať do rúk strategického investora.
"Nikto na slovenskom trhu nemá dostatok kapitálu na sprivatizovanie dvoch najväčších bankových inštitúcií. Vstup zahraničného investora preto vidím ako nevyhnutný," skonštatoval. Ak sa proces privatizácie bankového sektora neodštartuje a razantne neukončí, prinesie podľa neho turbulencie na celom bankovom trhu. Ani banke s obrovským podielom primárnych zdrojov a nezávislej od medzibankového trhu by to podľa neho neprinieslo úžitok. "Ak budú v zlej finančnej situácii najväčší hráči na trhu, svojou chorobou nakazia aj ostatných," zdôraznil.