Zmena politickej garnitúry na Slovensku sa takmer okamžite pozitívne premietla do vzájomných vzťahov so susednou Českou republikou. Za 23 dní od vymenovania M. Dzurindu za predsedu vlády už Slovensko navštívil prezident V. Havel, splnomocnenec vlády ČR pre ľudské práva a menšiny P. Uhl a minister kultúry P. Dostál, do Prahy pricestoval slovenský minister obrany P. Kanis, v Zlíne rokovali podpredsedovia vlád E. Lánský a P. Hamžík a v Čejkoviciach ministri vnútra V. Grulich a L. Pittner. Dnes prichádza na oficiálnu návštevu český premiér M. Zeman. Česká vláda ako jedna z prvých zároveň ponúkla Slovensku pomocnú ruku v jeho snahe dohnať stratenú pozíciu v integračných procesoch do EÚ a NATO a bola iniciátorom oživenia stredoeurópskej spolupráce v rámci Visegrádskej štvorky.
Slovenský minister zahraničných vecí E. Kukan sa vyslovil za "privilegované" vzťahy medzi ČR a SR. Pre ich vytvorenie je však podľa neho nevyhnutné vyriešenie majetkovoprávnych sporov z čias federácie, vrátane slovenského zlata, ktoré na Slovensku "získalo symbolickú hodnotu", aby táto otázka nebola opäť zneužitá na politické ciele.
Nový začiatok v česko-slovenských vzťahoch demonštrovala podľa politikov na oboch stranách návšteva V. Havla v Bratislave začiatkom novembra. Je to začiatok "takých normálnych, otvorených vzťahov, bez zbytočných napätí", uviedol vtedy bývalý slovenský prezident Michal Kováč. Obe strany sa počas Havlovej návštevy zhodli na tom, že sporné otázky, ktoré zaťažujú bilaterálne vzťahy, musia byť čo najrýchlejšie vyriešené v záujme budúcnosti. Prezident Havel premiérovi Dzurindovi povedal, že bude českej vláde tlmočiť, aby bola v tomto smere čo "najveľkorysejšia". V Prahe však Havlovo ubezpečovanie o "veľkorysosti" vyvolalo prekvapenie aj u členov vládneho kabinetu. V rozhovore pre Pravdu sa k tomuto výroku zdržanlivo vyjadril aj český premiér: "Nechcel by som predbiehať. Kompetencie budú v rukách expertov špeciálnej spoločnej komisie."
Komentátori českých denníkov upozorňovali, že aktivita sa očakáva od slovenskej strany, ku ktorej netreba pristupovať s "komplexom veľkého brata". "Veľmi tomu nerozumiem. Pretože, keď nám je niekto dlžný, tak neviem, prečo by sme mali byť ústretovejší," citujú slová podpredsedu Únie slobody Václava Krásu Lidové noviny. (mim, gru)