Summitu sa zúčastnili zástupcovia krajín, ktoré susedia s bývalou Juhosláviou. Zaznela tu nejaká iniciatíva, ktorá by mohla priblížiť riešenie kosovského problému?
"Dohoda amerického vyjednávača Holbrooka s juhoslovanským prezidentom Miloševičom a vyslanie verifikačnej misie OBSE sú veci, s ktorými všetci vyjadrili súhlas. Vyzývali na to, aby Juhoslovania i kosovská armáda uznali tieto rozhodnutia a umožnili rozmiestnenie overovateľov. Nič nové sa nevymyslelo, pretože nič nové ani netreba vymyslieť."
Zakladajúcim členom SEI je aj Juhoslávia. Na summite sa objavili náznaky snahy vtiahnuť ju späť do SEI. Nie je Kosovo prekážkou?
"Ak sa misia overovateľov uskutoční a ak dôjde k dohodám, ktoré by mali situáciu vyriešiť, tak sa i úloha Juhoslávie v SEI nejakou ‘tichou cestou‘ obnoví. Ani Česi a Taliani, ktorí vlani lobbovali za návrat Juhoslávie, to teraz nerobili. Predsedajúci (chorvátsky premiér Zlatko) Mateša povedal, že pokiaľ ide o návrat Juhoslávie, ukázali sa niektoré momenty vývoja, ktoré by mohli priviesť k riešeniu."
Mečiarova vláda mala s Belehradom úzke kontakty. Zmení sa politika vašej vlády k Juhoslávii?
"Vláda bude mať záujem o dobré vzťahy s každým štátom. Budeme však dbať o to, aby dobré vzťahy boli postavené na zdravom základe. Bude sa objektívne hodnotiť situácia, ktorá v Juhoslávii je, či sa dodržiavajú ľudské práva, či sa rešpektujú demokratické princípy pri riadení spoločnosti. V Juhoslávii je slovenská národnostná menšina a aj preto treba, aby vzťahy boli, pokiaľ možno, normálne."
Slovensko bude mať 15 zástupcov v overovateľskej misii OBSE v Kosove. Kto to bude?
"Budú to neozbrojení overovatelia. Päť by malo byť z radov armády, päť členov Policajného zboru SR a mal by tam byť aj niekto z ministerstva zahraničných vecí a predstavitelia nevládnych organizácií."
Ak by sa zopakovala akcia NATO typu SFOR na Balkáne, zúčastnilo by sa na nej Slovensko?
"Áno. Uvažujeme o tom, že by sme vyslali našich ženistov znovu do tejto oblasti. Zvažujeme - koľko, do akých oblastí a čo by robili. Ale s tým, že by už boli súčasťou SFOR, teda terajšej akcie v Bosne."
BAŠA JAVŮRKOVÁ