Pán Šimon Stein má na izraelskom ministerstve zahraničných vecí na starosti vzťahy s krajinami bývalého Sovietskeho zväzu a východnej a strednej Európy, medzi nimi aj so Slovenskom. V týchto dňoch navštívil SR po prvý raz, aby sa oboznámil s domácou i zahraničnou politikou novej vlády. Stretol sa s ministrom zahraničných vecí Eduardom Kukanom a ďalšími predstaviteľmi MZV, ako aj ministrom vnútra Ladislavom Pittnerom a ako sám uviedol, v tejto chvíli síce nemožno hovoriť o nejakých konkrétnych výsledkoch týchto stretnutí, dôležité je to, že boli časťou dialógu medzi oboma krajinami, ktorý bude v budúcnosti určite pokračovať.
m Izrael má pomerne ucelený systém zahraničných vzťahov, ktoré v istom zmysle určuje úloha, ktorú v mierovom procese zohrávajú jednotlivé krajiny. Z tohto hľadiska by sa mohlo zdať, že východná Európa nie je pre Izrael zaujímavá. Akým spôsobom pristupuje Izrael k tomuto regiónu, aký potenciál v ňom vidí?
"Chcel by som najskôr poprieť, že by východná Európa nebola pre Izrael zaujímavá. Tomuto regiónu pripisujeme vysokú prioritu, čo sa týka spolupráce na hospodárskej i politickej úrovni. Pokiaľ ide o mierový proces, snažíme sa budovať úzke vzťahy s čo najväčším počtom vlád, vysvetľovať naše pozície. Záleží nám na podpore jednotlivých vlád, veď Izrael musí prijať veľmi bolestivé rozhodnutia. Mierový proces má však aj ekonomickú dimenziu a na multilaterálnom kanáli sa zúčastňujú aj krajiny tohto regiónu Česká republika a Maďarsko."
m Mal by Izrael záujem o to, aby sa aj SR zapojila do tohto procesu?
"O tom nerozhoduje iba Izrael, ale sponzori mierového procesu USA a Rusko. Izrael však zo svojej strany určite nebude klásť žiadne prekážky, ak sa SR rozhodne zapojiť do multilaterálneho kanála.".
m Vnesie nová otvorenosť Slovenska, s ktorou vystupuje nová slovenská vláda v zahraničnej politike, nový rozmer aj do vzťahov medzi Izraelom a Slovenskom?
"Sledujúc otvorenosť Slovenska voči Západu, aj my rozpoznávame nové možnosti pre rozvoj hospodárskych vzťahov i bilaterálnej spolupráce. Izrael nie je zastúpený na Slovensku v súkromnom sektore a slovenská ekonomika je pre Izrael veľmi atraktívna. Identifikovali sme niektoré oblasti, do ktorých by izraelský súkromný sektor mohol vstúpiť, ide predovšetkým o oblasť špičkových technológií, počítačov či poľnohospodárskych zariadení. Medzi oboma krajinami existuje dohoda o voľnom obchode a bezvízovom styku a Izrael má záujem na tom, aby sa k nim pripojili ďalšie, napríklad o podpore investícií, aby sa tak dobudovala infraštruktúra uľahčujúca vzájomnú hospodársku spoluprácu."
m V ktorých oblastiach nie je Izrael spokojný so súčasnou úrovňou vzťahov?
"Nejde o to, že by sme so súčasnou úrovňou vzťahov neboli spokojní, ale otázku treba postaviť tak, že hľadáme možnosti na ich prehĺbenie. Čo sa týka obchodnej výmeny, tá vyznieva v súčasnosti v prospech izraelského exportu. Aj keď by sme boli radi, keby náš export bol ešte väčší, privítali by sme, keby sa situácia začala vyrovnávať v prospech Slovenska. To je však úloha slovenských podnikateľov, ktorí sa musia viac snažiť uplatniť sa na izraelskom trhu."
m Pred niekoľkými týždňami Izrael uzavrel s Palestínčanmi dohodu v americkom Wye Plantation. Jej implementácia bude možno pomalšia, ako sa pôvodne predpokladalo, skúsme si však predstaviť situáciu, že dohoda bola naplnená, Izrael stiahol svoje vojská z ďalších častí Predjordánska a doriešili sa iné záležitosti zakotvené v dohode. Pristúpi Izrael automaticky k rokovaniam o konečnom štatúte palestínskych území?
"Memorandum z Wye je len čiastkový krok na ceste k nášmu cieľu podpísať s Palestínčanmi konečnú dohodu. Izrael bude pripravený implementovať svoj diel, ak Palestínčania budú pripravení uskutočniť ten svoj. Bez reciprocity nebude odovzdávanie územia. Odštartovanie rokovaní o konečnom štatúte je zakotvené v samotnej dohode z Wye a rozhovory sa začnú veľmi skoro, je to otázka týždňov. Nemôžem sa zaručiť, že sa skončia do mája budúceho roka, ale je veľmi dôležité, aby sa obe strany intenzívne angažovali v serióznom dialógu."
KLAUDIA LÁSZLÓOVÁ