Ruský projekt Miru 2 bol ambiciózny. Raz ho nazývali Mir 2, inokedy Kozmograd - Kozmické mesto. Ambícií však bolo viac ako peňazí.
Roku 1984 oznámil americký prezident Reagan podporu novej permanentne obývanej americkej kozmickej stanici. Prezidentom požehnaný program dostal názov Freedom, čiže Sloboda. Na začiatku deväťdesiatych rokov pohltila Sloboda osem miliárd dolárov, pričom svetlo sveta neuzrel nielenže ani jeden kus stanice, ale ani skrutka. Sloboda nie je lacná (všeobecne) a tá americká s názvom Freedom sa rozplývala v nedohľadne.
Novozvolený prezident Clinton urobil rázny krok, na základe ktorého bol celý Freedom prebudovaný. Pracovne sa to volalo Variant C (ďalší názov). Variant C bol do takej miery oklieštený projekt Freedom, že chcel prebudovať najstarší typ raketoplánu Columbia na obytný modul. Presadzovala to firma Rockwell International. Riešenie jednoduché a lacné, ale ničím by neposunulo techniku dopredu. Dokonca sa uvažovalo o tom, že k Freedomu (Variantu C) budú ako záchranné člny pripojené dva Sojuzy. Tie však majú na Mire odskúšané len maximálne 200-dňové pripojenie a na Freedome by boli dva roky.
Američanom chýbali ruské skúsenosti so stanicami, Rusom americké peniaze. Spolupráca bola na svete. K projektu sa prilepili Kanada, 11 členských štátov Európskej kozmickej agentúry (ESA), Japonsko a Brazília. Riešilo a vyriešilo sa 150 zásadných technických otázok. Ich skrátený vzorec je: Freedom + Mir 2 = Alpha.
Alpha znie pekne. Znie pekne po anglicky i po rusky. Anglicky sa píše Alpha, rusky Alfa. Chvalabohu, vyslovuje sa rovnako.
Ale Rusom sa Alfa až tak veľmi nepáčila. Chceli Alfu-R, aby sa zvýraznil ruský prínos. Dodnes nie je celkom jasné, na čom sa zainteresovaní dohodli. Možno Európa chcela pridať E, Kanada C a Japonsko J. Možno si na B nárokovala aj Brazília. Koľko písmenok navyše potom chcela Amerika, keď už do toho dala najviac peňazí, ťažko odhadnúť. Naraz sa, z jedného dňa na druhý, objavilo značenie ISS Alpha (International Space Station Alpha - Medzinárodná stanica Alpha/Alfa). Potom sa z názvu, to už postupne, vytratila aj Alfa, zostalo len ISS. Možno chcú stanicu slávnostne pokrstiť, až bude dokončená. Teda, ak sa zainteresovaní dohodnú.
Nech teda hocikto rozhodol z názvu vyhodiť Alpha, ľuďom sa páči a novobudovanú stanicu tak nazývajú. My tiež, aby nevzniklo podozrenie, že úplne iné štáty a možno aj v úplne inom kozme budujú nejakú diabolskú ISS, ktorá, nebodaj, neukončí preteky o prvenstvo.
Ako by nestačilo, že preteky sa aj tak neskončili. Američania vypúšťajú sondu za sondou. V dvoch kategóriách: drahé (Cassini) i lacné, no výsledkami úžasné (Clementine, Lunar Prospector). Americká raketa Delta vyniesla sondu DS-1 (Hlboký vesmír). Sonda má vlastný riadiaci systém, počítač HAL pripomína samorozhodovaním vymyslený sci-fi príbeh. Prevratná technika ľahulinkého ionitového motora privádza svet do úžasu. Je to prvá lastovička amerického programu New Millenium, ktorý nemá s tým televíznoseriálovým nič spoločné. Je neuveriteľná, ale skutočná. Japonsko je natoľko ambiciózne, že okrem spolupráce na Alphe má rozpracovaný plán na vlastnú stanicu. A to ešte nevieme, čo má Čína.
Preteky sa skončili, preteky sa začínajú. milan lackovič