To, čo Rüttegersa tak rozhorčilo, bolo Schilyhovo vyhlásenie, že preskúma, či má Spolkový úrad na ochranu ústavy - nemecká rozviedka - naďalej sledovať činnosť postkomunistickej tzv. Strany demokratického socializmu (PDS). Teraz, keď sú nemeckí postkomunisti zastúpení v spolkovom sneme, v krajinských snemoch a v Meklenbursku tvoria so sociálnou demokraciou krajinskú vládu, je podľa Schilyho potrebné uvážiť, či treba činnosť postkomunistov sledovať.
To, že Otto Schily naraz trochu zmenil svoj názor, je výsledok kritickej reakcie niekoľkých západonemeckých spolkových krajín. Ide o spolkové krajiny ako Severné Porýnie-Vestfálsko a Hesensko, kde vládnu sociálni demokrati, rovnako tak ako krajiny, kde tvoria vládu kresťanskí demokrati alebo socialisti ako Badensko-Würtembersko, Sasko alebo Bavorsko.
Ešte rozhodnejšie sa proti Schilyhovmu návrhu vyslovili v Sasku, Badensku-Würtembersku a v Bavorsku. Bavorský minister vnútra Günther Beckstein vyhlásil, že zastúpenie politickej strany v krajinských snemoch alebo v spolkovom sneme ešte neznamená, že táto strana nie je extrémistická a že sa hlási k demokratickej ústave. "Tiež zástupcovia extrémno-pravicovej Národnodemokratickej strany sú alebo boli poslanci krajinských snemov - a napriek tomu je činnosť tejto strany právom sledovaná orgánmi Úradu na ochranu ústavy," vyhlásil Beckstein.
Do diskusie o sledovaní postkomunistov však zasiahol tiež prezident Spolkového úradu na ochranu ústavy, sociálny demokrat Peter Frisch. "Nevidím dôvod, prečo by sme nemali venovať naďalej našu pozornosť postkomunistickej PDS," povedal Frisch. "V mnohých programových bodoch PDS odmieta demokratické zásady spolkovej republiky - už preto musí byť jej činnosť pod sústavnou kontrolou." V súvislosti s diskusiou o sledovaní činnosti nemeckých postkomunistov sa v Bonne poukazuje na rozhodnutie krajinskej vlády v Meklenbursku. Na návrh postkomunistov tam zrušili platnosť rozhodnutia bývalej krajinskej vlády, podľa ktorého museli byť všetci, ktorí vstupovali do štátnych služieb alebo mali byť volení do zastupiteľských orgánov, preverovaní, či neboli spolupracovníkmi alebo príslušníkmi Štátnej bezpečnosti.
RUDOLF STRÖBINGER,
Bonn
(Autor je stálym spolupracovníkom SME)