BRATISLAVA (SITA) - Pridaná hodnota na jedného pracovníka zaznamenala v prvom polroku tohto roka na Slovensku rast takmer vo všetkých hospodárskych odvetviach. Pokles produktivity v tejto oblasti zaznamenala výroba energií, výroba z gumy a plastov a ťažba neenergetických surovín. Jednoznačne najdynamickejší rast produktivity práce na jedného zamestnanca dosiahli firmy vyrábajúce dopravné prostriedky. Údaje Štatistického úradu SR za prvý polrok zároveň dokumentujú, že pridaná hodnota rástla vo väčšine odvetví oveľa výraznejšie ako priemerná mesačná mzda.
Protichodný vývoj zaznamenali podniky vyrábajúce elektrinu, plyn a vodu, ktorých produktivita práce meraná vývojom pridanej hodnoty oproti koncu júna 1998 poklesla o 23,5 %, zároveň však priemerná mesačná mzda zamestnanca vzrástla o 7,2 %. Približne 1,5-percentný pokles pridanej hodnoty na jedného pracovníka dosiahli výrobcovia z gumy a plastov a firmy ťažiace neenergetické suroviny. Naopak, výrobcovia dopravných prostriedkov, ťahaní najmä dynamickým rozvojom VW Bratislava, dosiahli rast pridanej hodnoty o 41,1 %. Zamestnanci týchto firiem mali zároveň mesačné mzdy v priemere o 16,6 % vyššie ako pred rokom, čo je tiež najvýraznejší rast v rámci hospodárstva.
Zo štatistických údajov vyplýva, že priaznivý vývoj pridanej hodnoty na pracovníka zaznamenali aj elektrotechnické spoločnosti, ktoré zaznamenali rast 29,2 % pri 9,6-percentnom zvýšení mesačných miezd. Spracovatelia kože dokázali zvýšiť pridanú hodnotu na pracovníka o 22,3 %, pôdohospodári o 21,3 % a firmy ťažiace energetické suroviny o 30 %. Podľa Štatistického úradu SR okrem odvetví, ktoré zaznamenali pokles pridanej hodnoty, vo väčšine nerástli priemerné mesačné mzdy rýchlejšie ako produktivita práce podľa pridanej hodnoty.
V absolútnych číslach najvyššiu pridanú hodnotu v objeme 1,741 mil. Sk vyprodukoval zamestnanec z odvetvia výroby ropných produktov a koksu, ktorý mal zároveň aj najvyššiu priemernú mesačnú mzdu (bez finančníctva) 16 204 Sk. Najnižšiu pridanú hodnotu 52 tisíc Sk vytvoril pracovník pôdohospodárstva, pričom najnižšiu priemernú mesačnú mzdu 6814 Sk dostali zamestnanci z oblasti textilnej a odevnej výroby. Priemerne v slovenskom hospodárstve vytvoril zamestnanec za prvý polrok pridanú hodnotu 162 192 Sk a priemerná mesačná mzda dosiahla 9526 Sk.