V Bagdade sa oslavuje víťazstvo, USA stále v strehu

Spojené štáty a Veľká Británia sa cez víkend vzdali úmyslu bombardovať Bagdad len veľmi nerady, ale prijali sľuby Iraku, že okamžite a bez podmienok umožní prácu inšpektorov zbraní. Dali tak irackému diktátorovi Saddámovi Husajnovi novú šancu potvrdiť ...

Spojené štáty a Veľká Británia sa cez víkend vzdali úmyslu bombardovať Bagdad len veľmi nerady, ale prijali sľuby Iraku, že okamžite a bez podmienok umožní prácu inšpektorov zbraní. Dali tak irackému diktátorovi Saddámovi Husajnovi novú šancu potvrdiť deklarovanú voľu "spolupracovať" s medzinárodným spoločenstvom. Po tretí raz v priebehu roka bol tak vojenský zásah v Perzskom zálive odvolaný. Aj Londýn, aj Washington však dali Saddámovi najavo, že ich politici budú v strehu a vojenské sily v pohotovosti pripravené prikročiť k trestu, ak sa Bagdad podmienkam OSN nepodriadi .

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Útoku sa vzdať museli

Keď generálny tajomník OSN Kofi Annan vo februári v Bagdade dosiahol s irackým diktátorom dohodu o riešení krízy, USA predpovedali, že nebude mať životnosť dlhšiu ako päť mesiacov. Teraz pristúpili na ďalšie nevojenské riešenie krízy - ale nie preto, žeby dali prednosť diplomacii, ale jednoducho nebola iná možnosť. Washington proste nemohol zhodiť na Bagdad bomby, keďže existovalo nebezpečenstvo, že sa tak stane 15 minút po tom, čo Saddám povie "áno" zbrojným inšpekciám, povedal nemenovaný americký vysokopostavený zdroj. "Ak to Saddám s tou ochotou spolupracovať nemyslel vážne, na vojenskú akciu je ešte stále dosť času," dodáva. Keď Annan dostal od irackého vicepremiéra Tárika Azíza list s deväťbodovým dodatkom, poponáhľal sa s vyhlásením o "pokroku vo vyhovení požiadavkám OSN, a len keď USA a Británia vyjadrili nespokojnosť s irackou odpoveďou, vyhlásil, že "BR OSN potrebuje ešte ďalšie upresnenia". Už vtedy však zmenu irackého stanoviska privítali predstavitelia Ruska, Francúzska, Číny a arabské štáty, USA a Británia sa ocitli v opozícii proti celému zvyšku BR OSN. V tej chvíli už bolo jasné, že vojenská akcia nie je možná. Ruský veľvyslanec v OSN Sergej Lavrov potom veľmi pohotovo pomáhal Nizárovi Hamdúnovi sformulovať "upresnenia", ktorými uspokojí USA a Britániu. Tie boli pre Washington "uspokojivé".

SkryťVypnúť reklamu

Skúška sa začína. A odrátavanie?

Kofi Annan v nedeľu vítal "víťazstvo diplomacie" v poslednej kríze s Irakom ale zároveň varoval Bagdad, že najbližšie už na diplomaciu nemusí ostať čas. Clintonovu vôľu ušetriť Saddáma strát privítal Annan ako "hodnú štátnika", medzi členmi Kongresu a Pentagonu však prevládala frustrácia. Podľa mnohých sa Bagdad pohráva s OSN a Spojené štáty opäť raz dali Iraku zámienku vysmievať sa z toho, ako veľmi sa Západu nechce prikročiť k vojenskej akcii.

Záruky od Iraku

Prezident USA Bill Clinton, ktorý minulý týždeň s nebývalou ráznosťou za tri dni zmobilizoval operáciu v Iraku, už v nedeľu obhajoval svoje rozhodnutie povolať späť bombardéry. Hovoril, že vojenský útok by možno zničil niektoré kapacity Iraku vhodné na výrobu zbraní hromadného ničenia, ale nedosiahla by sa ich úplná likvidácia - "nekonečný" proces inšpekcií má však oveľa väčšie možnosti. Clinton si dal päť podmienok. Medzi nimi, že Irak umožní inšpektorom prístup do ľubovoľných objektov bez akýchkoľvek obmedzení a odovzdá všetky požadované dokumenty. Ako oznámila UNSCOM, prví inšpektori sa vrátia do Iraku v utorok a privezú si so sebou zoznam dokumentov a irackých objektov, ktoré by radi navštívili, predovšetkým tých, o ktoré sa viedli s Irakom v lete spory.

SkryťVypnúť reklamu

Hra pokračuje

Aj keď z reakcií politikov jednotlivých krajín bolo cítiť akúsi úľavu, že vojnový konflikt bol zažehnaný, komentátori a analytici sa zhodli, že Bagdad iba naťahuje čas, jeho hra pokračuje a celý cyklus začína odznova: inšpekcie, hatenie inšpekcií, obviňovanie inšpektorov, vypovedanie spolupráce, mobilizácia, hrozba vojenským úderom, podriadenie sa ….

(Podľa CNN, Reuters, New York Times spracovala kl)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 670
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 453
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 733
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 400
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 445
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 617
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 966
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 206
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu