väčšine horšie ako v rovnakom období minulého roka. Spoločným menovateľom hospodárenia týchto firiem sú vysoké finančné náklady, ktoré redukujú dosiahnuté prevádzkové zisky. Ako pre agentúru SITA povedal analytik CA IB Ivan Chodák, vzhľadom na zmenu kurzového režimu na začiatku októbra, budú straty firiem z finančných operácií ešte vyššie.
Podľa I. Chodáka sa finančné podmienky na Slovensku zhoršili už minulý rok, ale tento rok sú ich nepriaznivé dopady ešte väčšie. "Zvyšuje sa úverová zaťaženosť podnikov, rastú náklady na splácanie i získavanie nových úverov," zdôraznil analytik CA IB. V poslednom kvartáli treba pripočítať aj kurzové straty vyplývajúce z oslabenia slovenskej meny po zrušení fluktuačného pásma. Podľa neho v podstate nie je v súčasnosti na Slovensku priemyselný podnik, ktorý by dosiahol z finančných operácií zisk. "Oslabenie slovenskej koruny na druhej strane pomôže exportérom, ktorí vyvážajú podstatnú časť produkcie, výraznejšie sa to však prejaví až budúci rok," povedal I. Chodák. Celosvetovo vplýva na vývoj ziskovosti firiem podľa neho pokles cien komodít, ale i cenová vojna medzi jednotlivými producentmi, na čo doplatil napríklad VSŽ Holding. Zároveň sa aj na Slovensku nepriamo odrazila globálna ekonomická kríza, podporená v poslednom období udalosťami v Rusku, ale aj samotný nepriaznivý vývoj slovenského hospodárstva.
Ako I. Chodák uviedol, v súčasnosti ešte veľmi málo firiem na Slovensku využíva finančné nástroje, ktoré by vykrývali napríklad kurzové straty. "V tomto smere je aktívny napríklad Slovnaft, zlepšil sa aj VSŽ Holding. Na druhej strane je nižšie používanie týchto nástrojov pochopiteľné, pretože sú veľmi drahé," poznamenal. Nevyhnutným krokom na zlepšenie celkového hospodárenie slovenských podnikov bude podľa neho zvyšovanie prevádzkového zisku, ktorý by dokázal prekryť finančné straty. Vo veľkej miere to však závisí práve od vývoja cien komodít.
Slovnaft Bratislava zaznamenal ku koncu septembra medziročný pokles nekonsolidovaného hrubého zisku o pätinu na 1,775 mld Sk, Biotika Slovenská Ľupča hospodárila so stratou 97,641 mil. Sk, Juhocukor Dunajská Streda so stratou 84,474 mil. Sk a Bučina Zvolen so stratou 8,413 mil. Sk. Plastika Nitra znížila takmer na polovicu čistý zisk na 22,448 mil. Sk, AssiDomän Packaging Štúrovo znížil čistý zisk dokonca päťnásobne na 15,752 mil. Sk a Matador Púchov evidoval pokles zisku o 69 % na 93,965 mil. Sk. Palma-Tumys vykázala za 9 mesiacov hrubý zisk 55,2 mil. Sk, čo v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka predstavuje pokles o 40 %.
Chemolak Smolenice hospodáril s hrubým ziskom 105,437 mil. Sk, čo je o 5,5 % menej ako v septembri 1997, Nafte Gbely klesol čistý zisk o 9,4 % na 189,508 mil. Sk a Hydrostav dosiahol hrubý zisk 71,029 mil. Sk. VSŽ Holding Košice a Slovenské elektrárne dokonca za určitých podmienok po mnohých ziskových rokoch ohlásili koncoročnú stratu.