Nízke príjmy najmä mladých domácností, nerozvinutý systém hypotekárnych úverov, obmedzený rozsah štátnej podpory bývania, ako aj vysoké realizačné náklady na zabezpečenie si vlastníckeho bývania sú príčinou vysokého dopytu na trhu s prenájmami. Najviac komplikovaná je situácia vo väčších mestách a v hlavnom meste Slovenska, kam mnohí ľudia prichádzajú za pracovnými príležitosťami, a o prenájom tu majú záujem aj zahraničné spoločnosti, ktoré si v Bratislave budujú svoje zastupiteľstvá. Táto skutočnosť ovplyvňuje aj ceny.
Finančne najnáročnejšie sú prenájmy rodinných domov. Aktuálna ponuka na trhu sa pohybuje v Bratislave v rozmedzí od 15 000 Sk mesačne (bez poplatkov napr. za elektrinu) až po 110 000 Sk. Pravidlom sú úhrady v cudzej zahraničnej mene - v markách alebo dolároch. Výška platieb závisí od lokality, v ktorej sa dom nachádza, ale aj od vybavenosti, počtu podlaží i komfortu. Do prenájmu sa ponúkajú plne alebo iba čiastočne zariadené domy, ako aj objekty - novostavby bez zariadenia. Väčšina z nich disponuje garážou, alebo aspoň vyhradeným miestom na parkovanie, ďalej bývajú vybavené bezpečnostným systémom a, samozrejme, minimálne jednou telefónnou linkou. Ročný nájom za skutočne luxusné objekty v atraktívnych častiach Bratislavy, ako je Koliba alebo Fialkové údolie, predstavuje i 60 000 DEM.
Aj ceny za prenájom samostatných bytov, či už v bytových, alebo rodinných domoch, ovplyvňujú vybavenosť, vzdialenosť od centra mesta a prístup mestskou hromadnou dopravou. Rovnako zaváži dĺžka prenájmu a možnosti platby minimálne rok vopred. Ceny za prenájom bratislavského dvojizbového bytu sa na súčasnom trhu pohybujú od 7000 do 30 000 Sk, trojizbového medzi 12 000 až 55 000 Sk. Prenájom bytu s rovnakým počtom izieb napr. v Pezinku predstavuje 9000 až 10 000 Sk.
Finančne najmenej náročnou alternatívou, ktorá však z dlhodobého hľadiska nerieši bytový problém napr. mladých rodín, je prenájom izby. V mestách, a opäť najmä v Bratislave, však ani v tomto prípade nejde o lacnú záležitosť. Mesačný poplatok za prenájom zariadenej izby s možnosťou využívania sociálneho zariadenia (niekedy s určitými obmedzeniami i kuchyne) býva 2500 až 3000 Sk.
Zo štatistických prieskumov, ktoré od 1. do 15. júna uskutočnil Ústav pre výskum verejnej mienky pri Štatistickom úrade SR na vzorke 1400 respondentov z celého Slovenska, vyplýva, že takmer dve tretiny obyvateľov Slovenska (spolu 65 perc.) bývajú "vo svojom" a približne tretina obýva byt, ktorý má rôzneho majiteľa - obec, podnik alebo družstvo. Podnájom podľa uvedeného prieskumu využívajú tri percentá odpovedajúcich. Predovšetkým ide o mladých ľudí vo veku 25 až 29 rokov alebo 18 až 24 rokov.
Oproti predchádzajúcemu prieskumu v roku 1997 sa zvýšil podiel respondentov, ktorí si prenajímajú dom (na 30 perc.). Napriek tomu však ešte stále prevažuje počet občanov, ktorí si prenajímajú byt (58 perc.). (mil)