Budúcnosť je vo vašich rukách, my vám pomôžeme, hovoria predstavitelia Nemecka

V Klube ekonómov Ekonomickej univerzity vystúpil so svojou prednáškou s názvom Slovensko a EÚ mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Spolkovej republiky Nemecko J. E. Dr. Ludger Buerstedde.

Európska integrácia je proces, ktorý udržal na západe Európy mier 50 rokov. Ani jeden člen únie nepotrebuje ani jedného vojaka, aby sa chránil proti inému partnerovi v EÚ, uviedol veľvyslanec. Vstup do EÚ bráni izolácii štátov a vytváraniu zón vplyvu. Výhody rozšírenia EÚ presahujú oblasť ekonomiky. Členstvo v EÚ znamená, že kandidát získava všetky práva aj povinnosti. Kandidát musí prevziať právny systém a politiku EÚ. Spoločná politika štátov EÚ spočíva v spoločnej poľnohospodárskej politike, spolupráci v oblastiach vnútra a spravodlivosti, v splnení podmienok Shengenskej dohody, v prijatí politiky EÚ v bezpečnostnej politike, a v neposlednom rade v uplatňovaní ekonomickej politiky a v prijatí menovej únie, upozornil veľvyslanec. Kandidáti na vstup musia prijať asi 10 tisíc predpisov EÚ formou smerníc a nariadení do národného práva.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Členstvo v EÚ nedovolí diskriminovať štátnych príslušníkov iných krajín EÚ. V budúcnosti Nemci a iní Európania budú môcť získať pozemkové vlastníctvo v kandidátskych krajinách. Vzhľadom na značný rozdiel v cenách nehnuteľností v krajinách EÚ a kandidátskych krajinách budú kandidátske krajiny žiadať prechodné lehoty na možnosť nadobúdania nehnuteľností, povedal veľvyslanec a pokračoval. Na druhej strane ľudia z kandidátskych krajín získajú právo pracovať v ktoromkoľvek štáte EÚ. Sú však obavy, že až 600 tisíc ľudí z kandidátskych krajín využije možnosť voľného pohybu a príde bývať do Nemecka. Ide o to, zvýšiť úroveň blahobytu v kandidátskych krajinách, aby sa ich občanom vyplatilo zostať vo vlasti. Vo voľnom pohybe budú zavedené prechodné lehoty pre voľný pohyb zamestnancov. To bolo zavedené aj pri skorších vstupoch Španielska a Portugalska, vtedy existovali prechodné lehoty až 8 rokov. Veľvyslanec poukázal na názor skeptikov rozšírenia EÚ, ktorých je aj v Nemecku čoraz viac, tí poukazujú na náklady spojené s rozšírením, ktoré Európska komisia odhadla v dokumente Agenda 2000 na 80 mld ECU na obdobie rokov 2000 až 2006. Tieto náklady sa zdajú aj nemeckému daňovníkovi veľké, lebo platí 30 % príjmov do rozpočtu EÚ.

SkryťVypnúť reklamu

KOĽKO BY STÁLO NEROZŠÍRENIE EÚ?

Veľvyslanec si položil otázku: Aké by mohli byť eventuálne náklady pre EÚ v prípade nerozšírenia EÚ? Odpovedal poznatkami: Následky občianskej vojny v bývalej Juhoslávii stáli doteraz nemeckého daňového poplatníka vyše 17 mld DEM. Nemecko prijalo viac utečencov ako všetky ostatné európske štáty dohromady. Náklady štátov EÚ na vydržiavanie jednotiek ESFOR v Bosne a Hercegovine sú 7 mld USD, v tejto sume nie sú náklady na rekonštrukciu. Veľvyslanec uzavrel: Náklady na preventívny manažment kríz (pod tým treba rozumieť rozšírenie EÚ na Východ) sú nižšie ako náklady na zvládnutie kríz v akútnom stave (občianska vojna) a ďalšie vyvolané náklady. Integráciou do EÚ chceme exportovať stabilitu politickú, ekonomickú, sociálnu a vojenskú, aby sme sa vyhli tomu, že jedného dňa budeme musieť importovať nestabilitu v podobe nelegálneho prisťahovalectva, organizovanej kriminality, ekologických katastrof prekračujúcich hranice, vysvetlil veľvyslanec.

SkryťVypnúť reklamu

VÝZNAM PRÁVNEJ ISTOTY PRE INVESTOROV

Pri investovaní v reformných európskych krajinách Nemecko využíva ich výhody, menovite nízke mzdové náklady, dobrú kvalifikáciu v týchto krajinách. Nemecké investície na Slovensku v porovnaní s Maďarskom, Poľskom a Českom predstavujú iba 10 % z tejto skupiny krajín, povedal veľvyslanec. Najvýznamnejšou nemeckou investíciou je investícia Volkswagenu v Bratislave. Medzi nemecké investície na Slovensku patrí aj vývoz know-how, príkladom je stavebné sporenie. Prvým krokom v investovaní do krajín východnej Európy je tzv. "predĺžená dielňa", pri nej sa presúva do prevádzok v týchto krajinách výroba, ktorá je v Nemecku príliš nákladná. Za tým by mal nasledovať druhý krok, rozvoj finálnej výroby, kde možno využiť kvalifikačnú štruktúru poracovníkov a výskum a vývoj v týchto krajinách, vysvetlil veľvyslanec.

SkryťVypnúť reklamu

Pre cudzích investorov je mimoriadne dôležitá právna istota. Ako príklad uviedol veľvyslanec slovenský tabakový priemysel. Podnik investuje a čaká určitý predaj na Slovensku za daných daňových podmienok, zrazu sa drasticky zvýšia dane z tabaku a cigariet, dôsledok je, že sa začnú pašovať cigarety z iných krajín, štátny rozpočet nedosiahne to, čo chcel, ale investor má z toho škodu, domnieva sa veľvyslanec. Potom si to parlament uvedomí a vráti sa k pôvodnej daňovej sadzbe, potom sa zasa zákon celé mesiace nepodpíše a preto nezačne pôsobiť. Toto sú veci, ktoré investora nepovzbudzujú, aby investoval v tejto krajine. Dúfam, že sa to zmení, povedal veľvyslanec.

TREBA ZABRÁNIŤ NOVEJ HRANICI MEDZI ČR A SR

Slovensko sa rozhodlo pre integráciu do EÚ a uplynulé voľby to výrazným spôsobom potvrdili. Po kritických vyjadreniach EÚ na adresu Slovenska v minulosti EÚ vyjadrila svoju spokojnosť. Zároveň EÚ povzbudila slovenský parlament, aby odstránil prekážky spočívajúce najmä v nedostatku demokracie. Slovensko je schopné pripojiť sa k prvej skupine štátov, s ktorou sa začnú rokovania onedlho. Viem si predstaviť, že s niektorými susednými štátmi budú pri integrácii väčšie starosti ako so Slovenskom, povedal veľvyslanec. Bolo by žiaduce, aby do EÚ vstúpili súčasne Česká republika a Slovenská republika, aby sa tým zabránilo vzniku vonkajšej hranice EÚ medzi týmito krajinami. Oneskorený štart nemusí znamenať, že sa v tom istom čase nedosiahne cieľ. Budúcnosť je vo vašich rukách, my vám pomôžeme, povedal na záver svojej prednášky veľvyslanec Nemecka.

SkryťVypnúť reklamu

JURAJ ĎURČENKA

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 681
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 468
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 734
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 448
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 454
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 580
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 993
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 173
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu