BRATISLAVA (SITA) - Na majetok CEBO Holding Slovakia (CHS) bol 19. októbra vyhlásený na základe rozhodnutia Krajského súdu v Bratislave konkurz. Podnet na začatie konkurzu podala Všeobecná úverová banka (VÚB) a za správcu konkurznej podstaty bola súdom ustanovená právnička Mária Ďuraidová. Dôvodom bolo, že dlžník (CEBO Holding Slovakia) neuhradil do termínu splatnosti záväzky vo výške 667 mil. Sk a je preukázateľne v úpadku. Vzhľadom na to, že majetok dlžníka CHS predstavuje v súčasnosti len zhruba 180 mil. Sk, z výťažku konkurzu nebude možné uspokojiť všetkých veriteľov.
Ako v rozhovore pre tlačovú agentúru SITA uviedol podpredseda predstavenstva CHS a zároveň aj spoločností, ktoré vznikli jeho transformáciou, Miloš Vajda, konkurz CHS výrobu obuvi ani zamestnanosť neovplyvní. CEBO totiž uskutočnil v minulom roku so súhlasom VÚB transformáciu spoločnosti, počas ktorej sa vytvorili tri právne samostatné firmy. Do týchto spoločností bola so súhlasom záložného veriteľa prevedená väčšina životaschopných aktivít, ako aj časť majetku CHS. "Tieto tri spoločnosti, Cebotti, Vulkan a Pasinvest, sú od začiatku nezávislé od CHS. Bol to nielen náš záujem, ale aj veriteľa, aby kríza holdingu nenarušila ich činnosť a boli schopné splácať aspoň časť záväzkov, ktorá sa na nich z CHS previedla," vysvetlil M. Vajda. Ako ďalej uviedol, podmienkou VÚB bolo, aby nové spoločnosti prevzali časť starých záväzkov v objeme 505 mil. Sk. V súčasnosti ich predstavitelia rokujú s VÚB o ďalších možnostiach reštrukturalizácie úverového portfólia. O životaschopnosti Cebotti, Vulkan a Pasinvest svedčí podľa Vajdu skutočnosť, že väčšinu záväzkov uhrádzajú priebežne.
Cebotti sa zaoberá výrobou koženej obuvi, Vulkan vyrába celogumové a gumotextilové obuvi a Pasinvest sa zaoberá servisno-strojárenskou výrobou. Ide o samostatné právnické osoby, ktoré sú navzájom prepojené len cez ich predstavenstvo. Budúcnosť spoločností, ktoré vznikli transformáciou CHS bude do značnej miery závisieť od vývoja situácie na európskom obuvnom trhu. Podľa M. Vajdu sa situácia v súčasnosti vyvíja priaznivo. "Pomáha nám kríza v juhovýchodnej Ázii, keď sa vďaka nej časť výroby presúva späť do bezpečnejšieho stredoeurópskeho regiónu," poznamenal.
Najviac problémov nástupníckym spoločnostiam CHS spôsobuje nestabilné podnikateľské prostredie, nedostupnosť cudzích zdrojov, ich cena a hlavne nedostatok prevádzkových finančných prostriedkov na prefinancovanie kontraktmi podloženej výroby. Z tohto dôvodu vedenie už dlhší čas rokuje s potenciálnymi zahraničnými investormi. Kým v predchádzajúcom roku vyrobili spoločnosti CHS 2,6 mil. párov obuvi, v tomto roku by to malo byť 3,5 mil. párov, pričom doterajšie výsledky svedčia o tom, že sa tento zámer podarí naplniť. "V budúcom roku plánujeme vyprodukovať vyše 4,2 mil. párov obuvi, čo by znamenalo výrazný nárast produkcie," uviedol Vajda. V oblasti hospodárenia predpokladá podpredseda predstavenstva, že spoločnostiam Cebotti, Vulkan a Pasinvest sa podarí v tomto roku výrazne zredukovať vykázanú stratu. Konsolidovaný hospodársky výsledok by mohol podľa neho byť dokonca vyrovnaný.
Situáciu v obuvníctve, rovnako ako aj v ďalších odvetviach, ovplyvnila v tomto roku ruská kríza. Vďaka tomu, že CEBO ešte pred začiatkom krízy výrazne zredukoval svoje aktivity v tomto teritóriu následkom minulých strát, bol touto krízou postihnutý v menšej miere. V súčasnosti predstavuje export nástupníckych spoločností CHS vyše 90 % celkovej produkcie, pričom rozhodujúca časť produkcie smeruje do Francúzska, Nemecka, Talianska, Škandinávie, Kanady a ČR.
Podľa informácií, ktoré SITA poskytol tajomník predstavenstva CHS Róbert Machálek v auguste, spoločnostiam Cebotti, Vulkan a Pasinvest sa podarilo v prvom polroku tohto roka znížiť prevádzkovú stratu o 35 %. K redukcii nedošlo na úkor zvýšenia straty z finančných operácií, ale predovšetkým realizáciou racionalizačných opatrení. Prevádzková strata spoločnosti poklesla z 235,643 mil. Sk (strata na konci prvého polroka 1997) na 153,697 mil. Sk. Výroba sa oproti rovnakému obdobiu minulého roka zvýšila o 56 % na 498,703 mil. Sk, pričom produkcia obuvi vzrástla o vyše 30 %. Rovnako ako výroba vzrástol aj predaj. Tržby z predaja tovaru sa zvýšili takmer o 30 %.