cieleným k zvýšeniu priehľadnosti trhu. Podľa zverejnenej správy prijala Asociácia investičných spoločností Pravidlá transparentného podnikania, deklarujúce nadradenosť záujmov podielnikov nad záujmom investičných spoločností. Jedným z cieľov Pravidiel transparentného podnikania je zabezpečiť čo najväčšiu otvorenosť a informovanosť o aktivitách členov AIS. Zakladajúcimi členmi AIS sú Istroinvest, i. s., a. s., J & T Asset Management, i. s., a. s., Prvá Penzijná, i. s., a. s., Renta generačná, i. s., a. s., Tatra kupón fond, i. f., a. s. a VÚB Invest, i. s., a. s., dodatočne sa k nim zaradil aj Tatra Asset Management, i. s., a. s.
VSŽ Holding nesplatil k dohodnutého termínu, ktorým bol 9. november, syndikovaný úver v objeme 35 mil. USD (takmer 1,3 mld Sk). VSŽ podľa ich hovorcu očakávajú, že v najbližších dňoch sa so zástupcami bánk dohodnú na obojstranne prijateľných podmienkach splatenia spomínaného úveru. V tejto súvislosti pripomenul, že spoločnosť si doteraz svoje záväzky voči bankám vždy splnila a jej snahou je v tomto trende pokračovať. V čase prípravy tohto článku nebol ešte výsledok rokovaní známy. Dúfajme, že sa potvrdia hovorcove slová o tom, že hovoriť o defaulte bolo v súvislosti s VSŽ Holding skutočne predčasné. V priebehu týždňa pokračovali akcie VSŽ v prepade a po strate o 17 % dosiahli v piatok nové dno, ležiace na 161 Sk. Na anonymných trhoch bol pritom zrealizovaný objem iba 31 tis. Sk. Z mesačného horizontu vykazujú akcie VSŽ stratu 38 %. Bučina Zvolen dosiahla za deväť mesiacov tohto roka nekonsolidovanú stratu 8,413 mil. Sk. Kladný prevádzkový hospodársky výsledok 29,498 mil. Sk pohltili finančné náklady, následkom ktorých podnik vykázal stratu z finančných operácií 36,983 mil. Sk. Podľa slov predstaviteľov spoločnosti tvorí najvýnosnejšiu časť tržieb spoločnosti export na vyspelé trhy. Akcie Bučiny ležia na kapitálovom trhu naďalej úplne mimo záujmu investorov.
Slovenská poisťovňa zaviedla do ostrej prevádzky Poisťovací informačný systém, ktorý je jadrom Nového informačného systému SP. Celkové investičné náklady projektu dosiahli 1,7 mld Sk. Akcie poisťovne posilnili, síce v priebehu týždňa stúpli o 7 % na 800 Sk, realizovaný objem necelých štyritisíc Sk však nedáva tomuto rastu veľkú vierohodnosť.
Biotika Slovenská Ľupča vykázala za desať mesiacov tohto roka stratu vyše 104 mil. Sk. V októbri dosiahla Biotika prevádzkový zisk 6,7 mil Sk, finančné náklady zvrátili tento výsledok na mesačnú stratu vo výške 6,5 mil. Sk. Podľa finančnej riaditeľky Biotiky však dochádza vo vývoji hospodárenia spoločnosti k obratu, a to hlavne v prevádzkovej oblasti, kde spoločnosť ešte v prvom polroku tohto roku vykazovala mesačnú stratu 2,8 mil Sk. O ďalšom osude spoločnosti rozhodne pravdepodobne okrem vývoja v prevádzkovej oblasti aj výsledok snáh o reštrukturalizáciu úverového portfólia, ktorá by sa mala prejaviť znížením finančných nákladov spoločnosti. Akcie Biotiky zaznamenali 9% nárast a po prvýkrát od februára tohto roku naznačili možnosť návratu nad úroveň 150 Sk, na anonymných trhoch bol pritom s nimi realizovaný objem vyše 0,5 mil Sk. Pozastavenie obchodovania s akciami RIF bolo hodnotené ako úspešný pokus zo strany MF SR o zvrátenie rizika straty kontroly v tomto rozhodne nie nezaujímavom fonde (k polroku tohto roku držal RIF akcie v hodnote 5,29 mld Sk), pri zrode tohto rizika bol repoobchod FNM, ktorý v júli tohto roku založil 800 000 kusov (viac ako 30% podiel na základnom imaní) akcií RIF v Slovenskej poisťovni. Pred pozastavením obchodovania bola cena akcií RIF na úrovni okolo 320 Sk. Podľa piatkovej správy dosiahol podiel JS Figaro na čokoládovom trhu 48 %, pričom v roku 1992 to bolo len 35 % a jednotkou v cukrovinkách na Slovensku je Figaro až od roku 1994.
Za prvý polrok dosiahla spoločnosť čistý zisk takmer 25 mil. Sk, čo v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka predstavuje nárast o 14 %. Výška výroby vzrástla medziročne o pätinu na 751,3 mil. Sk. Koncoročné výsledky však pravdepodobne ovplyvní kríza v Rusku, ktoré pre Figaro predstavuje významný trh. Akcie Figara boli v priebehu týždňa obchodované v relatívne peknom objeme 64 tis. Sk, pričom realizačná cena sa pohybovala v už tradične širokom intervale od 806 po 860 Sk.
Informácie poskytuje aj internetová strana www.p67value.sk
JURAJ KOVÁČIK
P67 value, spol. s r. o. Bratislava