om vyplatenia dlhopisov Fondu národného majetku, sa nezadržateľne blíži a bude ho treba riešiť. Ako jednu z možných ciest na vyrovnanie sa s týmto problémom označila rozloženie splatnosti kupónov v čase.
V najbližšom období bude podľa nej pozastavená privatizácia zdravotníckych zariadení. Ministerstvo zdravotníctva SR by malo podľa jej slov jasne definovať ďalšiu cestu v privatizácii zdravotníctva, do akej miery privatizovať a za akých podmienok. V súčasnosti je pripravených 109 základných privatizačných projektov s majetkom v účtovnej hodnote 2,7 mld Sk. Machová informovala aj o priebehu privatizácie v oblasti autobusovej dopravy, kde bolo k dnešnému dňu do privatizácie zaradených 56 podnikov štátnej autobusovej dopravy s objemom majetku takmer 4,2 mld Sk.
M. Machová apelovala na spriehľadnenie procesu privatizácie, na zvýšenie informovanosti a súťaživosti. "Nech vyhrá ten najlepší," vyhlásila a poznamenala, že sa bude treba vrátiť v privatizácii aj do minulosti a celý proces zhodnotiť. Ministerka zároveň zhrnula doterajšiu privatizáciu. V rokoch 1991 až 1993 sa v rámci procesu tzv. malej privatizácie predalo formou verejnej dražby 9500 prevádzkových jednotiek za 14 mld Sk. Napriek ukončeniu malej privatizácie sa aj dnes vyskytujú mnohé problémy. Je to tak najmä preto, že majetok, ktorý do privatizácie vstupoval, nebol právne vyrovnaný.
Druhá vlna privatizácie, ktorá trvala od roku 1993 do 1996, zahŕňala majetok 540 štátnych podnikov v celkovej hodnote 258 mld Sk. Podľa M. Machovej veľký vplyv na privatizáciu malo v tomto období zrušenie kupónovej privatizácie, jej nahradenie metódou dlhopisov a tiež zákon z roku 1994, ktorým boli prevedené rozhodovacie kompetencie z vlády na Fond národného majetku (FNM) SR.