ku. M. Dzurinda sa bude sotva môcť nadýchnuť medzi tým všetkým, čo musí stihnúť vykonať doslova "za päť minút", pokračuje WSJ a pripomína, že Slovensko od rozpadu federácie s Českou republikou v roku 1993 príliš neprosperovalo.
Ekonomika sa držala pomerne dobre, ale politicky Slovensko trpelo za rozvratníckej vlády dlhoročného premiéra Vladimíra Mečiara. Teraz - po septembrových voľbách - je pán Mečiar preč a Slovensko má najlepšiu šancu za posledné roky polepšiť sa. Mikuláš Dzurinda mieni túto šancu využiť, píše denník a cituje jeho slová počas návštevy v Bruseli: "Chcem zmeniť tvár Slovenska." Získať pre krajinu nový imidž bude určite ťažká úloha, ale ešte náročnejšie sa zdá "vyliečenie chorôb", ktoré za sebou zanechala predchádzajúca vláda - rastúci obchodný a rozpočtový deficit, zvyšujúca sa nezamestnanosť alebo dlhý zoznam pochybných privatizačných rozhodnutí.
Toto úsilie však prichádza v správnom čase, domnieva sa WSJ. "Náš vstup do Európskej únie je vo všetkých aspektoch rozhodujúci. Pritiahne k nám viac investorov, posilní našu bezpečnosť a dôveru, ukáže našim mladým ľuďom, že existuje budúcnosť bez emigrácie," cituje denník slová nového slovenského premiéra. WSJ však pripomína, že dostať sa do EÚ nebude jednoduché ani pre štáty z prvej skupiny, ako to vyplýva z minulotýždňovej správy Európskej komisie. Kritika ČR a Slovinska dokazuje, koľko práce ešte treba vykonať.
Žiadny kandidát však nemôže konkurovať Slovensku v potenciáli zlepšovať sa. Mečiar viedol krajinu takmer ako svoje súkromné léno, manipuloval s volebným zákonom a štátne médiá zorganizoval tak, aby konali v jeho vlastný prospech. Aj nedostatok nezávislosti orgánov zabezpečujúcich dodržiavanie práva a zaobchádzanie s maďarskou a rómskou menšinou boli terčom kritiky zo strany Bruselu.