Neústupčivá a zaťatá vláda Vladimíra Mečiara neriešila hospodárske problémy. Časy jej nepriehľadných nočných rozhodnutí sa však už minuli. Situácia, ktorú zanechala po sebe, naznačuje, že nová vláda uprednostní riešenie hospodárskych ťažkostí pred politickými otázkami.
Handelsblatt, Düsseldorf
GIGANTOMANSKÍ
VELIKÁŠI
Slovenskom otriasli správy o VSŽ. Hoci ide o súkromnú akciovú spoločnosť, vláda si je vedomá, že musí udržať VSŽ, lebo vytvorili desatinu HDP a 15 percent vývozu. Donedávna platilo o tomto parádnom podniku Slovenska, že nepotrebuje štátne záruky. V polovici roka ešte vykazoval kladný výsledok. Od roku 1994 sú VSŽ v rukách straníckych kamarátov Vladimíra Mečiara. Po rýchlom sprivatizovaní železiarní nabrali gigantomanský kurz. Rezešovský podnik financoval aj velikášsku kampaň Vladimíra Mečiara. Po jeho páde však vyšla na svetlo nepochybne zlá finančná situácia VSŽ. Nová vláda je nútená uvažovať o ich záchrane.
Kurier, Viedeň
ÚSKOKY A KURIOZITA
Bolo jednoduchšie utvoriť koalíciu proti mocibažnému samovládcovi V. Mečiarovi, ako teraz vládnuť tak, aby sa Slovensko stalo normálnym, susedmi a ostatnou Európou uznávaným a oceňovaným konštruktívnym spoločníkom. Znemožňoval to Vladimír Mečiar so svojimi úskokmi a kurióznymi spôsobmi. Najmä Európska únia dala teraz najavo, že si neželá vykázanie Slovenska medzi oneskorencov. Keby však nová bratislavská vládna koalícia upadla do rozporov, zodpovedalo by to vrúcnym očakávaniam HZDS.
Die Presse, Viedeň
GROBIANSTVO
A DESPOTIZMUS
Grobianske zaobchádzanie Vladimíra Mečiara s ustanovizňami a obyčajmi parlamentnej demokracie je príznačné azda pre stredoázijský despotizmus, no nie pre stred Európy. Vysánkoval Slovensko z kruhu stredoeurópskych krajín ako nedospelého samotára. Koalícia Mikuláša Dzurindu však kráča presvedčivo v novom smere. Prejavila politickú disciplínu, akej nebolo, kým roztrieštenosť bývalej opozície bola silnou stránkou samovládcovského V. Mečiara. Táto konštruktívna vôľa novej vlády sa musí teraz prejaviť konštruktívnymi činmi zmeny. Kto by sa pokúšal v podmienkach zložitej rovnováhy vládnej koalície presadzovať osobitné záujmy, ohrozil by jej krehkú mocenskú konštrukciu. No práve toto nebezpečenstvo si môže vynútiť od všetkých členov koalície trvalý demokratický postup.
Süddeutsche Zeitung, Mníchov
po novom ENERGICKY
Nová slovenská vláda sa energicky vydala na cestu v proeurópskom smere. Pod autoritárskym vládnutím Vladimíra Mečiara sa Slovensko medzinárodne izolovalo čoraz viac. Svedectvom elánu predsedu vlády Mikuláša Dzurindu vyviesť Slovensko z osihotenia boli jeho rozhovory v Bruseli a Viedni, ktorá práve predsedá Európskej únii. Rozhodnutím o priamej voľbe prezidenta dala koalícia prednosť svojej dôveryhodnosti pred istotou. Otvorená je otázka, či by prípadná kandidatúra Vladimíra Mečiara mohla vôbec mať úspech, veď práve on poznačil vývin na Slovensku. Rozsah porážky ho zarazil. Je konfrontovaný s vládou, ktorá robí aspoň momentálne veľmi zomknutý dojem. Do prezidentských volieb Vladimírovi Mečiarovi už zjavne neostane čas na zvrátenie situácie v jeho prospech. (sch)
Neue Zürcher Zeitung