Roman Cycowski, posledný žijúci člen legendárnej nemeckej mužskej speváckej skupiny Comedian Harmonists, zomrel minulý týždeň vo veku 97 rokov v americkom meste Palm Springs. Comedian Harmonists sa preslávili v 20. a 30. rokoch a po obrovských úspechoch na svetových pódiách sa rozpadli pod tlakom nacistickej diktatúry. Osudy vokálneho sexteta zloženého zo spevákov židovského i nežidovského pôvodu vlani sfilmoval nemecký režisér Joseph Vilsmaier. V marci 1998 prevzal Cycowski cenu nemeckého gramofónového priemyslu za celoživotné dielo. Po emigrácii do USA sa venoval povolaniu učiteľa.
Hudobný festival
Dvoma komornými koncertmi v Štúdiu 2 Slovenského rozhlasu v Bratislave dnes pokračuje 19. ročník festivalu Nová slovenská hudba. O 16.30 h odznejú diela J. Gahéra, V. Didiho, J. Kowalského a N. Bodnára, o 19.30 h skladby H. Domanského, M. Pejhovského, R. Bergera a J. Hatríka. Medzi sólistami budú napríklad Elena Letňanová, Aleš Solárik, Peter Pažický, Peter Hanzel, Jordana Palovičová či Slovenské dychové kvinteto.
Horníček stále oslavuje
Knižku poviedok Tridsaťpäť skvelých prievanov, (nakladateľstvo Akropolis) predstavil v sobotu v pražskom Divadle U hasičov a prostredníctvom priameho rozhlasového prenosu programu Tobogán čerstvý osemdesiatnik Miroslav Horníček. Na konte už má dvadsať publikácií. Predoposlednou boli spomienky na mladosť v Plzni Sadze na hruške. Oslavy osemdesiatin prirovnal Horníček k manévrom. Na množstvo listov a telegramov vraj nemôže z fyzických ani z finančných dôvodov odpovedať, preto tak robí aspoň prostredníctvom rozhlasových vĺn. Prezradil tiež, že po vojne nespravil pred umeleckou komisiou skúšky, lebo vraj nie je schopný hovoriť do rozhlasu. Nato mu moderátor Tomáš Sláma odovzdal doživotné povolenie na akékoľvek vystupovanie v tomto médiu, ktoré mu udelil generálny riaditeľ Českého rozhlasu Vlastimil Ježek. Gratulovať Horníčkovi do ďalších rokov prišli Karel Zich, Jiří Suchý, Lubomír Lipský, Zita Kabátová, Václav Postránecký, vedenie Hereckej asociácie a Nadácia Život umelca.
Christo balí stromy
Americký excentrický umelec bulharského pôvodu Christo s manželkou, ktorí pred troma rokmi zahalili niekdajší Ríšsky snem v Berlíne, začali v piatok s novým umeleckým dielom vo Švajčiarsku. V Riehene pri Bazileji balia park okolo Beyelerovho múzea. Akcia zahalené stromy má byť dokončená asi o týždeň. V obale sa ocitne 163 stromov vysokých tri až 25 metrov. Na dielo, vystavené do 24. 1. 1999, sa použije 47 000 m2 polyesteru a 20 kilometrov stuhy. Vybrané priehľadné materiály sa používajú v Japonsku na ochranu stromov pred snehom. Christov zabalený Reichstag videlo v roku 1995 päť miliónov návštevníkov. Umelecký pár predvádzal zabalené objekty aj v Paríži, Japonsku a Kalifornii.
(ČTK, TASR, r)