Výstava dvorného fotografa Beatles D. Hoffmanna je o svetovom tvorcovi vizuálneho imidžu 60. rokov

DEŽO HOFFMANN (1912 Banská Štiavnica - 1986 Londýn) - Keď bol malý chlapec, jeho rodina sa presťahovala do Žiliny, kde sa vyučil za typografa. Neskôr pracoval vo filmových ateliéroch Barrandov a v roku 1935 absolvoval stáž v parížskej filiálke spoločnosti

20 Century Fox, pre ktorú okrem iného nasnímal Mussoliniho inváziu do Etiópie a "protestnú" Olympiádu v roku 1936 v Barcelone. Počas občianskej vojny v Španielsku sa pripojil k interbrigadistom a spolu s E. Hemingwayom a R. Capom vytvorili nerozlučnú trojicu. Počas občianskej vojny bol trikrát zranený a prevezený do internačného tábora v Pyrenejách. V roku 1939 ušiel do Anglicka a v čase formovania sa československých jednotiek prešiel do Royal Air Force, v ktorých dokumentoval Slovensko. Po skončení II. svetovej vojny mal kúpený lístok do Prahy, no traduje sa, že jedna žena ho požiadala, či by jej nemohol prepustiť letenku, lebo sa veľmi ponáhľa. To lietadlo havarovalo a D. Hoffmanm to zobral ako "boží" signál, aby zostal na Ostrovoch. V tom čase sa oženil s manželkou Lilly, s ktorou má syna Davida a dcéru Dolores. Na Slovensko však nezanevrel, pričom v polovici 70. rokov pomáhal pri Bratislavskej lýry tým, že pomáhal vybavovať vystúpenia anglických skupín.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

"...mysleli sme si, že Dežo je najväčší fotograf na svete."

(Paul McCartney)

"Všetko, čo som urobil pre Beatles, bolo z lásky k nim. Stal som sa takmer ich otrokom, no bolo to očarujúce," vyznal sa pôvodom slovenský fotograf Dežo Hoffmann o niekoľkoročnej spolupráci s legendárnymi "chrobákmi" z Liverpoolu. "Prvý kontakt nastal v roku 1962, keď Hoffmann pôsobil ako reportér hudobného časopisu Record Mirror," povedal pre SME M. Pauer, ktorý až do polovice decembra pripravil autorovu výstavu v Slovenskom národnom múzeu (Zimná záhrada) na Vajanského nábreží 2 v Bratislave v spolupráci s Múzeom židovskej kultúry. "Začiatkom roka dostali do redakcie list, aby si popri Londýne všimli aj začínajúcu kapelu z Liverpoolu. K tomuto upozorneniu sa dostali až po pol roku, pričom šéfredaktor mu povedal, aby tam bol maximálne tri hodiny, urobil niekoľko snímkov a vrátil sa naspäť. Dežo tam zostal tri dni... Z toho obdobia pochádzajú prvé fotografie z McCartneyho bytu a Seftonského parku v Liverpoole, v ktorom sa štyria slušní chlapci prejavili ako energickí mladíci. Počas príprav v parku mu dokonca zobrali fotoaparát - Rolleiflex 6x6 cm - a začali sa fotiť navzájom. Sú to vôbec prvé fotografie urobené samotnými Beatles. Nakoniec Dežo zistil, že mu zostalo na filme len šesť políčok, z ktorých urobil ich fotografie. Všetky sa dodnes používajú na celom svete a sú spolu s tritisíc negatívmi o Beatles v súkromnom archíve Apple Corps." Dežo Hoffmann ich fotil až do konca ich kariéry, pričom k malej odmlke došlo počas nahrávania Hard Days Night, pretože Lennon bol nespokojný s Hoffmannovou fotografiou, na ktorej údajne nemal ten správny imidž. "K úplnému zmiereniu však medzi nimi dvomi prišlo až roku 1978, keď Lennon, ktorý žil v tom čase s Yoko Ono v Dakote, nečakane zavolal Dežovi do newyorského hotela Plaza, kde bol v tom čase ubytovaný. Pýtal sa na Beatles, Londýn, Dežovu rodinu... Vyslovene sa neospravedlnil, no to ani nebolo v jeho povahe. Dežo však cítil, že Lennon touto formou chce definitívne obnoviť mier. Nikdy viac o spore nehovorili." Výstava však popri Beatles predstavuje aj ďalšie svetovo slávne Hoffmannove fotografie, ktoré vznikli v jeho londýnskom Dezo Hoffmann Studio, situovanom na Gerard Street v Soho. Každý, kto vo svete filmu či hudby niečo znamenal, sa mu jednoducho nemohol vyhnúť. Marlon Brando, Marilyn Monroe, Charlie Chaplin, Marlene Dietrich, Laurence Olivier, Duke Ellington, Elton John, Louis Armstrong... Celebrity prichádzali k banskoštiavnickému rodákovi, pretože tak kázal spoločenský trend. Tak, ako producent Beatles George Martin vytvoril zvuk 60. rokov, Dežo Hoffmann vytvoril v tomto "zlatom desaťročí" ich vizuálny imidž... Kurátor výstavy M. Pauer pripravuje o D. Hoffmannovi knižnú publikáciu s názvom V tieni slávy, ktorá by mala vyjsť začiatkom budúceho roka vo vydavateľstve Slovart. Zúžený výber výstavy D. Hoffmanna bude v januári `99 prezentovaný v pezinskej Galérii G5.

SkryťVypnúť reklamu

Ľudo Petránsky ml.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 670
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 453
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 733
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 400
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 445
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 617
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 966
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 206
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu