Stredná Amerika prosí o úľavu na dlhu a o investície

Vodcovia stredoamerických štátov, ktoré v súčasnosti musia čeliť následkom vari najhorších záplav za dvesto rokov, apelujú na rozvinuté štáty, aby im odpustili časť dlhov a aby u nich zahraničné firmy investovali a pomohli im pri obnove hospodárstva.

Najmenej 11 000 ľudí prišlo minulý týždeň o život pri vyčíňaní hurikánu Mitch.

SUMMIT PREZIDENTOV S VÝZVOU O POMOC

Na mimoriadnom stretnutí na letisku v San Salvadore prezidenti Salvádoru, Hondurasu, Nikaraguy a Kostariky naliehali na rozvinuté krajiny, aby otvorili svoje hranice stredoamerickému tovaru. Zároveň vyzvali Washington, aby prestal deportovať ilegálnych prisťahovalcov. "V priebehu 72 hodín sme prišli o všetko, čo sme budovali 50 rokov kúsok po kúsku," povedal honduraský prezident Carlos Flores. Štyria prezidenti, ku ktorým sa pridal guatemalský minister zahraničných vecí, sa dohodli na výzve medzinárodným veriteľom, aby odpísali 11 miliárd z dlhu Hondurasu a Nikaragui, dvom najchudobnejším štátom na západnej pologuli. Prezidenti stredoamerických krajín tlačili na USA, aby sa v rámci Severoamerickej dohody o voľnom obchode (NAFTA) s tovarom prichádzajúcim z ich štátov špeciálne zaobchádzalo. Ernesto Zedillo, prezident Mexika, ktoré je spolu s USA a Kanadou členom NAFTA tiež ponúkol svoju podporu. Okrem ekonomickej pomoci však apelovali prezidenti na USA aj z humanitných dôvodov: vyčítali im, že tisícky ilegálnych stredoamerických prisťahovalcov deportujú späť do zdevastovaných rodných krajín. "Žiaden z našich štátov nemôže momentálne riešiť problém utečencov," hovorí honduraský prezident.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

HOSPODÁRSKE NÁSLEDKY HURIKÁNU

Obete na ľudských životoch najničivejšieho atlantického hurikánu za viac než dvesto rokov boli nesmierne veľké, pričom tí, čo toto pustošenie prežili, budú musieť čeliť obrovským stratám. Bilancia je nasledovná: tri milióny ľudí, t. j. 10 % všetkých Stredoameričanov, bez prístrešia, obrovské straty na úrode a poškodená infraštruktúra. V Hondurase Kolégium honduraských ekonómov v pondelok vypočítalo škody na 4 miliardy dolárov (dvojnásobok oficiálneho odhadu), čo je viac než celoročný hrubý domáci produkt tohto štátu s asi šiestimi miliónmi obyvateľov. Nikaragua odhadla svoje ekonomické škody na 1 miliardu dolárov, asi polovicu svojho hrubého domáceho produktu. Platenie úrokov a úmoru zo šesťmiliardového zahraničného dlhu stojí štát s 4,3 milióna obyvateľov sumu, ktorá sa ročne rovná takmer 40 % ziskov z vývozu. Guatemala a Salvádor sú v rovnakej finančnej tiesni, katastrofa totiž zničila ich hlavný vývozný artikel - úrodu kávy.

SkryťVypnúť reklamu

ZÁCHRANNÉ PRÁCE KONČIA, VODA OPADÁVA

Záchranné tímy naďalej vyťahujú v Hondurase a Nikaragui telá z riek a spod nánosov bahna. Oficiálny počet obetí v Hondurase je 6420, približne 4000 v Nikaragui, 239 v Salavádore, 256 v Guatemale a straty na životoch utrpeli aj ďalšie krajiny, Mexiko, Kostarika, Panama a Jamajka. Britský námorný tím stále priváža humanitárnu pomoc pre 912 Nikaragujčanov, odrezaných v najvzdialenejšom kúte na hranici s Hondurasom, a indiánska komunita Miskito v Siksayari, vzdialenom asi 150 km smerom do vnútrozemia, týždeň prežívala bez potravín. V pondelok nakoniec začali záplavy opadávať. "Tým ľuďom sa nejako podarilo ostať nažive," povedala Marie-Louise Archerová, vicekonzulka Britského veľvyslanectva v Nikaragui. "Deti vykašliavali krv a mnohé ochoreli, ale našťastie nemali veľké straty na životoch." V severozápadnej Nikaragui sa v okolí sopky Casita, kde pravdepodobne zahynulo až 2000 ľudí, keď sa bahno a kamene valili dolu svahmi 30. októbra, pričom pochovali jednu celú dedinu, sa záchranné práce skončili cez víkend. "Záchranná operácia Casita sa skončila; celú oblasť sme prečesali," povedal pre Reuter Flavio Vanegas, šéf Červeného kríža v neďalekej Chinandege, pričom dodal, že podľa názoru záchranárov už poslední živí boli zachránení.

SkryťVypnúť reklamu

ZÁPAD JE PRIPRAVENÝ POMÔCŤ

Niektoré signály od predstaviteľov bohatších západných krajín hovoria o tom, že prosby tých, čo v dôsledku prírodného živlu s menom Mitch utrpeli straty, možno padnú na úrodnú pôdu. Francúzsky premiér Lionel Jospin v pondelok, pár dní pred plánovanou návštevou prezidenta Francúzska Jacqua Chiraca v regióne, hovoril o tom, že by bola potrebná medzinárodná akcia na pomoc zaplaveným krajinám. K Jospinovej výzve sa pridali bývalí americkí prezidenti George Bush a Jimmy Carter, v ktorých našli obyvatelia postihnutých oblastí silných obhajcov daňových úľav. Francúzska vláda včera rozhodla, že zruší dlhy všetkým stredoamerickým krajinám postihnutým hurikánom Mitch. Francúzsky minister hospodárstva Dominique Strauss-Kahn uviedol, že Francúzsko a Veľká Británia plánujú založiť fond, z ktorého by hradili splátky stredoamerických štátov Mezinárodnému menovému fondu (MMF). (REUTERS)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  2. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  3. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  4. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  6. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  7. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  8. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  2. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  3. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  4. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  6. Ktoré signály tela predpovedajú mŕtvicu
  7. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  8. Jednoduché farebné premeny do bytu aj záhrady
  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 9 191
  2. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 6 497
  3. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 855
  4. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 4 796
  5. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 3 283
  6. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 2 777
  7. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 2 748
  8. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu 2 503
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu