rozvážali v nákladnom aute zásoby pre policajné stanovištia, zmizli v piatok na ceste medzi Mališevom a obcou Orlate. Ich telá, prestrieľané z bezprostrednej blízkosti, našla včera ráno jedna z policajných hliadok. Mališevo - jednu z hlavných bášt Kosovskej oslobodzovacej armády (UCK) v lete dobyla srbská polícia.
Sama UCK sa dnes považuje za rozhodujúci politický a vojenský faktor v Kosove. Podľa srbskej nezávislej agentúry Beta to včera dal v Prištine najavo politický predstaviteľ UCK Adem Demači v rozhovore s poradcami zahraničného výboru Kongresu USA. "UCK rozhoduje, či bude vojna, alebo mier," citovala Beta Demačiho. Minulý piatok sa medzinárodný vyjednávač pre Kosovo Christopher Hill zišiel s tlačovým hovorcom UCK Jakupom Krasniqim a dvoma členmi štábu UCK v Mališeve. "Tým boli kosovskí Albánci prostredníctvom UCK uznaní ako jedna strana konfliktu," konštatoval včera Demači.
Hovorca UCK vo Švajčiarsku Bardhyl Mahmuti včera oznámil, že jeho skupina študuje posledné americké návrhy o budúcnosti Kosova, predložené na tajných rokovaniach v Ženeve. Podľa jeho slov v Ženeve a v kosovskom Mališeve pokročili rokovania o autonómii Kosova. Uviedol, že rokoval so šéfom amerického ministerstva zahraničných vecí pre záležitosti južnej a strednej Európy Lawrencom Rossinom a troma ďalšími americkými diplomatmi. "Američania nám priniesli Hillove návrhy týkajúce sa politickej budúcnosti Kosova… Bolo to konštruktívne stretnutie. Naše kontakty s Američanmi sa rozširujú," uviedol, detaily amerických návrhov však neupresnil. Podľa diplomatických zdrojov Washington sa snaží získať podporu UCK pri vytvorení policajnej sily a ďalších variantov, vrátane správy a jurisdikcie juhosrbskej provincie Kosovo, po tom, ako sa pod hrozbou útoku NATO podarilo dosiahnuť sťahovanie mimoriadne nasadených srbských jednotiek z Kosova.