BRATISLAVA (SITA) - Predpokladaný deficit obchodnej bilancie ku koncu tohto roka dosiahne podľa vyjadrenia guvernéra Národnej banky Slovenska (NBS) Vladimíra Masára 9,5 % hrubého domáceho produktu (HDP). Z pohľadu NBS má na súčasný stav ekonomiky SR najväčší vplyv deficit zahraničného obchodu a deficit bežného účtu platobnej bilancie. "Spomínané ukazovatele sú pre NBS veľmi dôležité a dôležité sú aj pre stanovenie menovej stratégie pre budúce obdobie," povedal V. Masár na 3. ročníku konferencie pre vrcholových manažérov Slovenska Trend konferencia Top manažment 98.
V ďalšej časti prejavu hodnotil guvernér centrálnej banky problematiku zavedenia spoločnej meny euro z hľadiska možných vplyvov na slovenskú ekonomiku. Zdôraznil, že vznik eura povedie k zosilneniu konkurenčného tlaku v rámci Európskej menovej únie (EMÚ) a k väčšiemu uzavretiu eurozóny. Pre slovenské podniky to bude znamenať zhoršenie exportných podmienok a ešte väčší tlak na zníženie ich konkurencieschopnosti. Tento vývoj sa prejaví tiež vo vytláčaní investícií zo SR a v spomalení príchodu kapitálu z EMÚ.
Výmenný kurz SKK/euro bude stanovený ako SKK/ECU k 31. decembru tohto roka. V tomto okamihu bude totiž fixovaný kurz eura a ECU v pomere 1:1. V. Masár očakáva, že do tohto dátumu sa kurz SKK/ECU, ktorý je dnes približne 42 SKK za 1 ECU, výrazne nezmení. Guvernér NBS zároveň konštatoval, že euro postupne budúci rok nahradí nemeckú marku ako referenčnú menu pre slovenskú korunu.
Vznik EMÚ bude mať vplyv aj na slovenské finančné inštitúcie. Od 1. januára 1999 by klienti slovenských bánk mali mať možnosť otvárať účty pre bezhotovostný platobný styk v novej európskej mene. Účty v národných menách členských štátov EMÚ sa budú postupne rušiť a prevádzať na novú menu. Podľa V. Masára podmienky na zvládnutie týchto zmien vo finančnej sfére už boli vytvorené.