Posledný týždeň potvrdil pokračovanie negatívneho vývoja slovenskej ekonomiky, ktorý sa okrem iného, aj keď v rôznej miere, prejavuje v zhoršení hospodárenia v dvoch z pohľadu kapitálového trhu najvýznamnejších spoločnostiach. Depresia trhu je naďalej sprevádzaná mizernými objemami realizovanými i pri najvýznamnejších emisiách.
Uplynulý týždeň priniesol v prvom rade viacero správ potvrdzujúcich prehlbovanie problémov vo VSŽ. Management podniku zásadne zmenil doterajšiu stratégiu a oproti pôvodnej, ešte nedávno deklarovanej diverzifikácii činností, prechádza na koncentráciu na hlavnú výrobnú náplň, prejavujúcu sa predajom podielov vo finančných inštitúciách ako aj iných, s hutníctvom nesúvisiacich aktivitách. Hĺbku problémov VSŽ najlepšie charakterizujú slová predsedu predstavenstva a prezidenta VSŽ Holding Júliusa Rezeša, podľa ktorých "vzhľadom na svetovú krízu na oceliarskom trhu sa bude koncoročný hospodársky výsledok VSŽ Holding pohybovať pravdepodobne v červených číslach". S koncentráciou činnosti na nosné odvetvie súvisí podľa slov predstaviteľov VSŽ aj nedávny predaj akcií SP poštovej banke, realizovaný pre VSŽ pravdepodobne pri uspokojivých cenách 1910 až 2310 Sk, pričom VSŽ majú záujem aj na predaji zvyšných doteraz držaných viac ako 12 %. VSŽ plánujú predať aj podiely v IRB a Poštovej banke.
V súčasnosti má VSŽ Holding priamu kapitálovú účasť v 137 dcérskych firmách, vedenie spoločnosti naznačilo okrem iného predaj stratových strojárskych satelitov na východe Slovenska. V priebehu budúceho roka by malo prísť o prácu 2000 zamestnancov železiarní. Vážnosť situácie vo VSŽ potvrdzuje oznámenie o predaji futbalového klubu AC Sparta. V priebehu týždňa klesla cena akcií VSŽ o 8 % a prepadla sa pod hranicu 200 Sk. V mesačnom horizonte vykazujú akcie VSŽ stratu 26 %.
Za deväť mesiacov tohto roka dosiahol Slovnaft zisk pred zdanením vo výške 1,775 mld Sk pri výnosoch 26,3 mld Sk. Zisk je oproti rovnakému obdobiu minulého roka nižší o 478 mil. Sk, v agentúrnej správe bola ako hlavná príčina uvedená paradoxne pôsobiaca nízka cena ropy a menej paradoxný neustály pokles cien rafinérskych výrobkov, petrochemických výrobkov a plastov. Pri pomerne veľkej volatilite posilnili akcie Slovnaftu o 1 % po vzostupe na 641 Sk. Pri priamych obchodoch bol s nimi realizovaný viac ako 30 mil Sk objem pri priemernej cene 647 Sk.
Podľa zverejnenej správy by bolo na diverzifikáciu činnosti Nafty Gbely potrebných 30 mld Sk, čo zhruba zodpovedá dvojročným výdavkom na diaľnice pri tempe výstavby realizovanom bývalou vládou. Takmer desaťpercentným vlastníkom Nafty je I SPP, ktorý sa mal podľa pôvodných zámerov pravdepodobne spolupodielať na výstavbe nových podzemných zásobníkov plynu, predstavujúcich najvýnosnejšiu a pravdepodobne i najperspektívnejšiu činnosť v Nafte. Vlastné imanie Nafty na konci septembra dosahovalo 6,8 mld Sk. Cena akcií nafty sa opäť ocitla pod hranicou 400 Sk, pri priamych obchodoch bol s nimi realizovaný miliónový objem pri priemernej cene 411 Sk.
Za prvých deväť mesiacov tohto roka vykázal investičný fond Tatra kupón fond čistý zisk 19,720 mil. Sk. Pritom v porovnaní s úrovňou zisku za prvý polrok 1998, keď hrubý zisk TKF predstavoval 8,819 mil. Sk, ide o viac ako dvojnásobný nárast. Za celý uplynulý rok dosiahol fond čistý zisk 27,234 mil. Sk. V priebehu týždňa neboli akcie TKF obchodované.
SES Tlmače dosiahli podľa konsolidovaných výsledkov ku koncu septembra účtovný zisk 115 mil. Sk, čo predstavuje dvojnásobok úrovne z konca septembra minulého roku. V priebehu týždňa bol s akciami SES realizovaný objem 20 tis. Sk pri nezmenenej cene 160 Sk.
Závod SNP dosiahol na konci septembra konsolidovaný zisk 27 mil. Sk, čo predstavuje desatinu plánovanej výšky. Cena jeho akcií padla o 11 % na 83 Sk, týždenné minimum pri minimálnych objemoch bolo zaznamenané na RMS na 76 Sk.
Informácie poskytuje aj internetová strana www.p67value.sk
JURAJ KOVÁČIK
P67 value s. r. o. Bratislava