NEW YORK (SITA, Reuters) - Dolár zaznamenal v utorok minulého týždňa rast voči väčšine svetových mien, pretože Španielsko a Portugalsko neočakávane znížili úrokové sadzby, čím vyvolali špekulácie, že čoraz viac európskych centrálnych bánk sa rozhodne pre znižovanie sadzieb ešte pred koncom tohto roku. Centrálne banky Španielska a Portugalska znížili svoje krátkodobé úrokové sadzby o štvrť percentuálneho bodu, čím ich priblížili k základným úrokovým sadzbám EÚ pred vytvorením menovej únie v januári 1999. Táto skutočnosť zvýšila tlaky na Nemecko, aby aj ono znížilo úrokové sadzby.
Dolár skončil v utorok voči marke na úrovni 1,6590 DEM, čo predstavuje rast z pondelkových 1,6540 DEM. Voči japonskému jenu vzrástol dolár na 115,33 JPY z pondelkovej uzatváracej úrovne 114,77 JPY. Nová nemecká vláda apeluje na Bundesbanku, aby uvoľnila menovú politiku s cieľom pomôcť vyriešiť problém vysokej nezamestnanosti. Dolár vzrástol v stredu voči väčšine mien pod vplyvom politických úspechov Clintonových Demokratov vo voľbách. Táto skutočnosť poskytla investorom záruky, že v rámci politiky USA netreba očakávať prevratné zmeny. Hoci si Republikáni udržali kontrolu v Senáte a v Snemovni reprezentantov, demokrati uchopili dostatok kresiel pre to, aby zabránili odvolaniu prezidenta Clintona vo veci sexuálneho škandálu.
Pod vplyvom správ o voľbách rástli aj ceny amerických akcií, ktoré pomohli doláru udržať si väčšinu počiatočných prírastkov voči nemeckej marke. Na konci stredajšieho obchodovania sa dolár pohyboval voči marke na úrovni 1,6678 DEM/USD, čo predstavuje rast z utorkových 1,6590 DEM. Voči japonskému jenu vzrástol dolár na 116,60 JPY z úrovne 115,05 JPY. Objemy obchodov však boli nízke, nakoľko investori neboli ochotní zaujať nové pozície pred štvrtkovým zasadnutím vedenia nemeckej centrálnej banky (Bundesbanky) a pred piatkovým zverejnením údajov o zamestnanosti v USA.
Americký dolár oslabil vo štvrtok voči nemeckej marke, pretože Nemecko si udržalo svoje úrokové sadzby na nezmenenej úrovni. Nižšia americká zamestnanosť vyvolala vlnu špekulácii o ďalšom znížení úrokových sadzieb centrálnou bankou (Federal Reserve). Predsa len dolár vzrástol voči japonskému jenu. Obchodníci na finančných trhoch neboli prekvapení, keď nemecká centrálna banka ignorovala ohlasy po znížení úrokových sadzieb a zanechala úrokovú sadzbu na nezmenenej 3,30-percentnej úrovni. Nižšie úrokové sadzby často redukujú hodnotu národnej meny.
Dolár oslabil voči nemeckej marke od zníženia úrokových sadzieb federálnymi rezervami dvakrát za posledných päť týždňov. Americký dolár sa znížil voči nemeckej marke na úroveň 1,6600 DEM/USD zo stredajšej úrovne 1,6686 DEM/USD, kým voči japonskému jenu posilnil na úroveň 117,95 JPY/USD z predchádzajúcej úrovne 116,73 JPY/USD. Trhy boli mierne prekvapené, keď Británia v tomto týždni ako piata z krajín Európskej únie znížila svoje úrokové sadzby na úroveň 6,75 %.
Dolár vzrástol v piatok voči marke na najvyššiu úroveň šiestich týždňov, pričom rast zaznamenal aj voči iným hlavným svetovým menám. Podporený bol signálmi, že svetová ekonomická kríza oslabuje. Nákupcovia dolárov sa postupne vracali na trhy od štvrtka, kedy šéf Federal reserve Alan Greenspan ubezpečil svetové finančné trhy, že medzi investormi vládnu momentálne podstatne menšie obavy zo svetovej krízy.
Dolár vzrástol voči marke na uzatváraciu úroveň 1,6728 DEM/USD, čo je najvyššia úroveň od 29. septembra (1,6715 DEM/USD), kedy Federal reserve po prvý raz znížil úrokové sadzby. Voči japonskému jenu vzrástol dolár na 119,05 JPY/USD. "Greenspan poskytol trhom uvoľnenie," povedali obchodníci.
Na dolár mala podporný vplyv aj správa, že Brazília sa priblížila k podpísaniu dohody o medzinárodnej finančnej pomoci vo výške 30 mld USD. Poskytnutie tejto pomoci má kľúčový význam pre stabilizáciu reformných trhov. Poslednú podporu poskytla doláru americká viceministerka financií Lawrence Summersová, ktorá uviedla, že dolár si udrží silu, pokiaľ bude realizovaná správna finančná politika.