ností okolo Penta Group. Boj týchto dvoch skupín začína mať veľké a pre samotnú spoločnosť Chemolak veľmi nepríjemné dôsledky.
ŠTVRTINA AKCIÍ,
ŽIADNE PRÁVA
Korene sporu siahajú do minulého roka, keď skupina okolo Penta Brokers ovládla investičný fond VÚB Kupón, v ktorom bolo aj vyše 25 % akcií Chemolaku. Neskôr ho viackrát transformovala a delila, pričom z VÚB Kupónu sa stal Istrofin. Napriek vlastníctvu viac ako štvrtiny akcií sa však ľuďom z Istrofinu za vyše roka od zmeny orgánov nepodarilo presadiť si svojich ľudí do predstavenstva Chemolaku. Začal preto skúmať akcionársku štruktúru a zistil majetkové prepojenie siedmich spoločností okolo bývalých harvardských investičných fondov. Získaním viac ako 30 % akcií Chemolaku bez vyhlásenia verejného prísľubu však harvardi porušili podľa názoru ľudí z Penty zákon o cenných papieroch. Podali preto na nich žalobu. Jej prvým výsledkom bolo predbežné opatrenie súdu na zablokovanie akcionárskych práv harvardských spoločností v Chemolaku. Doterajší majoritní akcionári tak stratili vplyv v Chemolaku. Viceprezident Harvardskej investičnej spoločnosti Pavel Hollý však toto rozhodnutie spochybňuje a namieta zaujatosť sudcu. Nič to však zatiaľ nemení na skutočnosti, že harvardi nebudú mať až do ukončenia sporov akcionárov v Chemolaku žiadne akcionárske práva.
Spor oboch skupín sa vyostril na mimoriadnom valnom zhromaždení, ktoré sa malo konať 20. októbra. Deň predtým, teda 19. októbra, obdržali harvardské firmy oznámenia od súdu, že nemajú akcionárske práva. Keďže majú svojich ľudí v predstavenstve a dozornej rade, rozhodli o zrušení valného zhromaždenia. Takýto krok však silne spochybňujú právnici skupiny okolo Penta Group a Istrofinu, podľa ktorých bol právne irelevantný. V stanovách Chemolaku ani v Obchodnom zákonníku sa totiž o možnosti zrušenia právoplatne zvolaného valného zhromaždenia ani len neuvažuje. Na druhej strane harvardi tvrdia že nemožno hovoriť o právoplatne zvolanom valnom zhromaždení. Jedným z porušení stanov je podľa nich aj nedodržanie 30-dňovej lehoty medzi zverejnením oznamu o konaní zhromaždenia a jeho uskutočnením. Paradoxom ostáva, že o termíne valného zhromaždenia rozhodlo predstavenstvo ovládané harvardskou skupinou.
PREVRAT
NA SCHODOCH
Ešte spornejší bol však samotný priebeh valného zhromaždenia. Spoločnosti Istrofin, AKS, Eupro a ďalších šesť akcionárov totiž nepokladalo zrušenie valného zhromaždenia za právoplatné. Valné zhromaždenie sa preto konalo na schodoch jednej z budov patriacich do objektu Chemolaku, pred zamknutými dverami zasadačky, kde malo byť podľa zverejneného inzerátu. Za účasti 34 % akcionárov na ňom odvolali celú dozornú radu a predstavenstvo Chemolaku a do stanov zaniesli až 80-percentné kvórum na zmeny tohto stavu. "Našou snahou bolo poistiť sa proti možným snahám harvardskej skupiny zvrátiť vývoj v Chemolaku nimi žiadaným smerom, a preto sme dali do orgánov Chemolaku našich ľudí," hovorí predseda dozornej rady Istrofinu Jaroslav Haščák. Harvardi však celé valné zhromaždenie spochybňujú. Poukazujú najmä na to, že na ňom nebola prítomná dozorná rada ani predstavenstvo a jeho organizátori nemali k dispozícii databázu akcionárov. "Ak nám dokážu, že na valnom zhromaždení hlasoval niekto, kto nebol akcionárom, budeme túto pripomienku akceptovať. Inak nie. Mohlo by sa totiž stať, že sa predstavenstvo ovládané harvardmi vytrvalo nebude zúčastňovať valných zhromaždení, a bude tak celkom blokovať usporiadanie vzťahov v Chemolaku," dodáva k tomu J. Haščák.
HARVARDI
ODPOVEDALI
Obe skupiny však ukazujú, že sú v boji o Chemolak ochotné ísť až do extrémov. J. Hollý z harvardskej skupiny, ktorý bol až do spomínaného valného zhromaždenia členom predstavenstva Chemolaku, totiž informoval, že predstavenstvo požiadalo súd, aby až do vyriešenia súdnych sporov zakázal konanie akýchkoľvek valných zhromaždení. A to môže trvať niekoľko rokov, čo môže dostať spoločnosť úplne na kolená. J. Hollý totiž priznáva, že už za prvý týždeň od sporného valného zhromaždenia sa výrazne skomplikovali rokovania s bankami. Škody zatiaľ nevyčíslil, sú však podľa jeho slov už za prvý týždeň od prepuknutia sporu jasne viditeľné. Okrem bánk sa podľa neho od Chemolaku totiž začínajú odvracať aj odberatelia. Obe strany sú si vedomé aj toho, že sa rokuje o vstupe významného zahraničného investora do Chemolaku a ich spory týmto rokovaniam ani trochu neprospievajú. Žiadna z nich však zatiaľ nie je ochotná ustúpiť.