konania väčšiny mierových rozhovorov sa v prítomnosti prezidentov oboch zmluvných krajín Alberta Fujimoriho a Jamila Mahuada zúčastnili najvyšší predstavitelia Brazílie, Chile, Argentíny, Bolívie a Kolumbie.
Územie okolo 80-kilometrového úseku spoločnej hranice, ktorú v hornatej oblasti andskej džungle tvorí rieka Cenepa, bolo predmetom sporov od roku 1841. Prvá vojna o sporné územie sa odohrala v rokoch 1857-1860. Naposledy prepukol konflikt do krátkych ozbrojených zrážok v roku 1995. Za uplynulých 60 rokoch obe krajiny spolu bojovali trikrát, pričom zahynulo niekoľko desiatok osôb. Dohoda vypracovaná za asistencie USA a niekoľkých latinskoamerických krajín spornej oblasti zapezpečí medzinárodné investície vo výške troch miliárd dolárov. Hranica bude vytýčená na základe návrhu medzinárodnej mierovej zmluvy, takzvaného Protokolu z Ria uzavretého v roku 1942, ktorú Ekvádor v roku 1960 jednostranne vypovedal. Podľa nového dokumentu Ekvádor získa aj dlho nárokovaný kilometer štvorcový územia, ktorý obsadil počas Andskej vojny v roku 1995. Na oboch stranách deliacej čiary budú vytvorené prírodné rezervácie. Dohoda pokrýva aj rôzne technické otázky - napríklad prístup Ekvádoru do povodia Amazonu alebo používanie peruánskych potrubí na vývoz ekvádorskej ropy - a ráta s vymenovaním dvojstranného výboru pre mierové riešenie prípadných budúcich sporov. Podpísanie dohody je výsledkom niekoľkoročného tlaku zo strany USA a viacerých krajín oblasti. Diplomatické aktivity sa vystupňovali v auguste po tom, čo Peru obvinilo Ekvádor z invázie, čím dočasne vytvorilo klímu na obnovenie bojov. Prvým krokom na ceste k dohode bolo prijatie záväzných návrhov vypracovaných Argentínou, Brazíliou, Chile a USA.
Mierové vyriešenie situácie je dlhé roky prioritou číslo jeden juhoamerických politikov, ktorí sa obávajú, že konflikt by zmaril snahy o získanie zahraničných investícií potrebných pre rozvoj ekonomík ich krajín. Vzhľadom na hospodársku krízu, ktorá sa nevyhla ani Latinskej Amerike, sa tamojší politici snažia zo všetkých síl svetu dokázať, že kontinent sa so svojou násilnou minulosťou definitívne rozlúčil.