Od začiatku roku 1997 pôsobí v ČR SPP, a. s. Bohemia so sídlom v Prahe. Podľa správ z českej tlače táto spoločnosť s polovičnou účasťou Slovenského plynárenského podniku, š. p. získala významné účasti v troch regionálnych plynárenských distribučných spoločnostiach a ovládla Moravské naftové doly, a. s. Hodonín (spoločnosť ťaží ropu a plyn na južnej Morave). Podľa ČTK dosiahla bilančná suma SPP Bohemia ku koncu minulého roka 1,85 mld Kč, z toho základné imanie plus ážiový fond predstavujú spolu 700 mil. Kč. Z týchto údajov vyplýva, že Slovenský plynárenský podnik v zahraničí investoval 350 mil. Kč. S investíciami štátnych podnikov musí súhlasiť vláda SR. SPP Bohemia vlastní 18 % akcií v regionálnej plynárenskej akciovej spoločnosti Severomoravská plynárenská Ostrava, vo Východočeskej plynárenskej, a. s. Hradec Králové. Slovenský plynárenský podnik kontroluje prostredníctvom SPP Bohemia a priamo spolu 27 % akcií. Menší podiel vlastní v Jihomoravskej plynárenskej, a. s. Brno. Zo správy z Lidových novín vyplýva, že Slovenský plynárenský podnik úveruje SPP Bohemia.
Kapitálová účasť v regionálnych plynárenských spoločnostiach poslúži na posilnenie pozície Slovenského plynárenského priemyslu pri distribúcii zemného plynu odberateľom v ČR, povedal v apríli Ján Ducký, generálny riaditeľ Slovenského plynárenského podniku. Plyn by sa zrejme prepravoval vysokotlakovým systémom ktorý, určité množstvo plynu môže dodávať nezávisle od Tranzitného plynovodného systému. V ČR sú vyššie ceny plynu ako na Slovensku, pripomenul Ducký. Slovenský plynárenský podnik chce vybudovať na území ČR podzemný zásobník na plyn, s ktorým by podnikal SPP. Moravské naftové doly majú skúsenosti s budovaním podzemných zásobníkov v ČR, dodal Ducký.
ČESKÁ VLÁDA NECHCE STRATIŤ VPLYV V ROZVODE PLYNU
Regionálne plynárenské spoločnosti v ČR sa privatizovali v druhej vlne, ale účastníkom kupónovej privatizácie sa ponúkalo iba po 15 % akcií a obciam 35 %. Súhrnná nominálna hodnota akcií ôsmich plynárenských spoločností je 8,5 mld Kč, ale trhová hodnota je vyše dvojnásobná. Rôzne, prevažne plynárenské zahraničné spoločnosti (nemecké, rakúske, francúzske a slovenská) získali významné podiely v každej z ôsmich plynárenských spoločností. Pretože akcie v držbe obcí sú nepredajné, zahraniční investori si kupujú hlasovacie práva, a takto sa snažia plynárenské spoločnosti ovládnuť. Nová Zemanova česká vláda pripravila tajný plán, podľa ktorého mal byť poverený nemenovaný obchodník s cennými papiermi, ktorý mal na voľnom trhu akcie plynárenských spoločností kupovať s cieľom spolu s FNM ČR obnoviť majoritu. FNM vlastní teraz v týchto spoločnostiach 46 až 49 % akcií. Štátu stačilo získať iba 1 až 3 % akcií, aby spolu s FNM a zrejme aj Reštitučným investičným fondom znova ovládol tieto plynárenské spoločnosti. Tento vládny plán sa však v auguste dostal do rúk novinárom a bol zverejnený.
Začiatkom septembra minister priemyslu a obchodu Miroslav Grégr povedal, že štát stále hľadá možnosti, ako odkúpiť akcie plynárenských distribučných spoločností od obcí, ktoré majú v týchto spoločnostiach okolo 35 % akcií. Grégr tvrdí, že treba kvalifikovane dokončiť privatizáciu plynárenských spoločností, aby to bolo na prospech štátu aj spotrebiteľov.
V minulotýždňových Lidových novinách bolo napísané, že SPP Bohemia má styky s ruskými plynárenskými gigantami, ale predstaviteľka SPP Bohemia to odmietla. Oficiálna politika ČR sa usiluje zbaviť sa výlučnej závislosti od dovozu plynu z Ruska. Preto ČR čiastočne diverzifikovala nákup plynu, keď podpísala dohodu o dodávke nórskeho plynu.
SPP Bohemia ako akcionár nedávno odvolala z postu predsedu predstavenstva Severomoravskej plynárenskej (SMP) Libora Juříčka a chystá sa ho odvolať z postu generálneho riaditeľa. Ako dôvod sa udáva platenie veľkých súm (spolu 30 mil. Kč) za reklamu spoločnosti Teleaxis. Táto pražská reklamná spoločnosť je známa svojím dobrým vzťahom s dnes opozičnou politickou stranou ODS. V českej tlači bolo naznačené, že inkasované peniaze za reklamu od SMP skončili v straníckych pokladniciach. Iným dôvodom podľa Lidových novín je, že SPP Bohemia si chce poistiť pozície v českom plynárenstve, lebo v bratislavskom materskom podniku sa očakávajú personálne zmeny, a možno aj zmena prístupu k zahraničným investíciám.
JURAJ ĎURČENKA