BRATISLAVA (SME - dd) - Situácia na slovenskom kapitálovom trhu je stále žalostnejšia. Na parkete burzy cenných papierov sa urobia v niektoré dni len dva či tri obchody. Ceny sú na historických minimách. Anonymný trh je prakticky nefunkčný, obchoduje sa len prostredníctvom priamych a blokových obchodov. V tejto situácii sa každý pozorovateľ čuduje, ako vôbec môžu na domácom trhu prežiť obchodníci s cennými papiermi. Tí však nielenže prežívajú, ale stále veria v oživenie.
Asociácia obchodníkov s cennými papiermi (AOCP) navrhla rad opatrení na oživenie trhu. Rozdelila ich do dvoch skupín. "Prvou z nich je sedem opatrení, ktoré sa dajú urobiť v priebehu niekoľkých týždňov až mesiacov," hovorí predseda výkonného výboru Asociácie obchodníkov s cennými papiermi Michal Horváth. Okrem toho pripravili obchodníci aj dlhodobejšiu koncepciu oživenia. Ich uvedenie do praxe je podľa slov M. Horvátha otázkou dvoch až troch rokov. Okrem nevyhovujúcej legislatívy je podľa AOCP problémom kapitálového trhu aj jeho nekoncepčnosť a nedostatočne funkčný dozor. Tieto problémy by mala riešiť nezávislá a silná Komisia pre cenné papiere, ktorá bude mať okrem dohľadu na starosti aj legislatívnu iniciatívu či komplexnú zodpovednosť za trh.
Problém slovenského kapitálového trhu sa dá skrátiť na jedinú vetu - nikto nemá oň záujem. Presnejšie - ani podniky (emitenti cenných papierov), ani prípadní investori. AOCP preto navrhuje prijať rad opatrení na ochranu minoritných akcionárov, vrátane zlepšenia informovanosti o emitentoch, zlepšenia podmienok verejného prísľubu, prístupu malých akcionárov do orgánov spoločnosti. Na druhej strane však navrhujú aj prijatie prísnych pravidiel pre investičné spoločnosti, ktoré zhŕňajú sledovanie kapitálovej primeranosti či možnosti otvorenia a výplaty podielov v prípade zlých hospodárskych výsledkov uzavretých podielových fondov. Zaujímavá je aj požiadavka, aby vláda nedvíhala úrokové sadzby zo štátnych dlhopisov. Ak totiž štát platí investorom okolo 30 %, asi ťažko sa nájde seriózny podnik, ktorý je schopný záujemcovi o dlhopisy ponúknuť ešte viac.
AOCP chce viacerými opatreniami "vyčistiť" kapitálový trh. Po kupónovej privatizácii je na burze celý rad spoločností, o ktorých akcie nikto nikdy nebude mať záujem. Kótovaný a registrovaný trh by preto mal obsahovať akcie či dlhopisy iba tých spoločností, ktoré o to majú záujem a sú ochotné dodržiavať prísne pravidlá. Tieto spoločnosti by mali mať okrem možnosti získavania dlhodobých zdrojov z kapitálového trhu aj určité daňové výhody. Zvyšné akcie môžu ostať na voľnom trhu, ktorý bude len minimálne regulovaný.
Stále častejšie neférové praktiky, ktoré sa objavujú na kapitálovom trhu, chcú makléri riešiť prostredníctvom samoregulačných mechanizmov. Obchodníci by mali byť povinne členmi centrálneho regulačného orgánu, ktorý bude môcť ich činnosť skúmať a z prípadného porušenia vyvodiť riadne dôsledky. Slovenskí makléri chcú trh oživiť cez domácich investorov. Žiadajú preto vytvoriť legislatívny priestor pre vznik širšej škály produktov kolektívneho investovania a fondového systému dôchodkového poistenia.
V daňovej oblasti chce AOCP okrem odstránenia nezrovnalostí znevýhodňujúcich investovania do cenných papierov motivovať napríklad aj skrátením doby, po uplynutí ktorej neplatí fyzická osoba daň zo zisku z predaja cenných papierov z 1 roka na 3 mesiace. Takisto by sa podľa nich malo umožniť zníženie daňového základu u fyzických osôb o investíciu do presne vymedzeného okruhu cenných papierov.