m Aké riešenie je najvýhodnejšie po tom, čo bude nález Ustavného súdu o nesúlade zákona o komunálnych voľbách zverejnený a politici hovoria o odložení volieb?
"Najčistejšie riešenie je prijatie ústavného zákona, ktorým sa odložia voľby a predĺži sa funkčné obdobie poslancov, starostov a primátorov."
m Je nutný ústavný zákon, teda zmena ústavy, ak obyčajný zákon uvádza, že poslancom končí funkčné obdobie zložením sľubu nových poslancov?
"Prijatie ústavného zákona je najlepšie riešenie. Napokon, SDK, SDĽ, SMK a SOP ústavnou väčšinou poslancov disponujú. V zmysle ústavy sa voľby musia konať v lehotách nepresahujúcich pravidelné volebné obdobie ustanovené zákonom. A zákon ustanovil štvorročné volebné obdobie. Rozhodnutia terajších poslancov by zrejme nebolo možné napadnúť, ale napadnúť by bolo možné to, že sa voľby nekonali v súlade s ústavou. Ak chce nová garnitúra začať s prísnym dodržiavaním všetkých zákonov, mala by schváliť ústavný zákon o predĺžení volebného obdobia."
m Zároveň je však aj tak potrebné schváliť tiež obyčajný zákon o voľbách do samosprávnych orgánov...
"To závisí od politického rozhodnutia. Je totiž zásadný rozdiel medzi nálezom Ústavného súdu, ak ide o nový zákon, a nálezom, ktorý sa týka novely zákona. Ak ide o novelu, čo je prípad zákona o komunálnych voľbách, stratou účinnosti ustanovení, o ktorých rozhodol Ústavný súd, platí skorší právny predpis v znení platnom pred novelou. Ak napríklad rozhodne, že paragraf 1 nie je v súlade s ústavou, potom platí znenie paragrafu 1 pred jeho zmenou."
m Strany, ktoré sa pokúšajú zostaviť novú vládu, hovoria o tom, že po miernych úpravách by chceli voľby uskutočniť podľa zákona účinného v roku 1994. Ako by v takomto prípade mali postupovať?
"Ústavným zákonom je potrebné vyrovnať sa iba s tým, aby nik nemohol spochybniť legitimitu nových komunálnych funkcionárov. Zároveň je nutné predložiť návrh zákona o voľbách v takom znení, na ktorom sa politické strany dohodnú. Obidva návrhy by mala do parlamentu predložiť vláda, pretože len ona má právomoc predkladať návrhy zákonov v skrátenom legislatívnom konaní."
JURAJ HRABKO