BELEHRAD (ČTK/AFP, TASR) - Obnovenie aktivity povstalcov z Kosovskej oslobodzovacej armády (UCK), ktorá bola v posledných dňoch pozorovaná po tom, čo juhoslovanský prezident Slobodan Miloševič v snahe vyhovieť ultimátu Západu začal sťahovať srbské sily z Kosova, začína znepokojovať aj západné krajiny, napísala francúzska agentúra AFP. Osobitný americký veľvyslanec pre Balkán Richard Holbrooke, ktorý počas desaťdňového ultimáta neustále vyvíja tlak na Belehrad, aby pokračoval v sťahovaní svojich síl, podľa francúzskej agentúry neprehliada "reálne nebezpečenstvo", že UCK bude sabotovať dohodu o Kosove, ktorú uzavrela 13. októbra s Miloševičom. Vo včerajšom rozhovore pre denník Los Angeles Times Holbrooke vyhlásil, že Belehrad sa doteraz úplne nepodriadil záväzkom a že hrozba leteckých úderov zostáva reálna. "Miloševič si musí uvedomiť, že aktivačný rozkaz NATO je stále v platnosti a že od budúceho týždňa môžeme pristúpiť k vojenskej akcii," povedal. Ultimátum, ktoré NATO dalo Miloševičovi, vyprší 27. októbra. Holbrooke zároveň priznal, že americkí predstavitelia majú obavy z toho, aby sa UCK nesnažila dohodu sabotovať. "Prímerie je v záujme všetkých, ale vždy sú potrební dvaja, aby dohoda fungovala. Ak to UCK nechápe, zmýlila sa," povedal americký sprostredkovateľ.
Miloševič pri rokovaní s vrchným veliteľom síl NATO v Európe generálom Wesleyom Clarkom v utorok obvinil UCK z ozbrojených provokácií, ale zároveň vyzdvihol, že práve Belehrad sa od úmyslu dosiahnuť vyriešenie kosovskej krízy rokovaním neodklonil. Témou rozhovorov bolo okrem iného dohodnutie operačných podrobností týkajúcich sa kontrolných letov lietadiel NATO nad Kosovom. NATO má v úmysle začať operáciu pod názvom Orlie oko v nadchádzajúcich dňoch. Operácia bude spočívať v pravidelných verifikačných preletoch asi dvadsiatky lietadiel NATO.
Srbská vláda včera, deň po tom, ako vydala nový zákon obmedzujúci prácu oznamovacích prostriedkov, zrušila zákaz činnosti pre niektoré nezávislé denníky. Na základe včerajšieho rozhodnutia môžu teda denníky Danas, Dnevni Telegraf a Naša Borba, ktoré prestali vychádzať minulý týždeň, opäť publikovať. Nový srbský informačný zákon zakazuje vysielanie zahraničných staníc v srbskom jazyku a umožňuje ukladať majiteľom a vydavateľom vysoké pokuty za porušenie tohto pravidla. V Belehrade včera protestovalo viac než sto novinárov proti zmiznutiu svojich dvoch kolegov v Kosove a vyzývali amerických diplomatov, aby podnikli kroky v záujme ich oslobodenia. Demonštranti sú presvedčení, že za ich únosom stojí UCK.