ú, že vďaka legislatíve veľa nezamestnaných v skutočnosti pracuje a okrem podpory či dávok má aj vyššie vedľajšie príjmy.
Od júla minulého roku kompetencie odhaľovať „čiernu prácu“ prešli z úradov práce na inšpektoráty práce. Inšpektori, ktorým sa výrazne rozšírila oblasť pôsobenia, si sťažujú, že nemajú dostatočne účinné právne prostriedky. V mnohých prípadoch, keď aj boli skutočne presvedčení, že vo firme dochádza k zamestnávaniu načierno, nemohli to preukázať.
„Doteraz to bolo často tak, že sa zamestnávatelia vyhovorili, keď sme od nich žiadali príslušné doklady, a potom si ich dodatočne vyrobili,“ poznamenal hlavný inšpektor košického Inšpektorátu práce Ivan Majer.
Takúto možnosť však už od prvého apríla zamestnávatelia mať nebudú. Do platnosti vstupujú nové legislatívne normy upravujúce túto oblasť. Všetky osoby nachádzajúce sa na pracovisku budú povinné na žiadosť inšpektora práce na mieste preukázať totožnosť a vysvetliť dôvod svojej prítomnosti. Zamestnávateľ zároveň bude musieť hneď na mieste preukázať doklady o pracovnoprávnom vzťahu k zamestnancovi. Inak mu hrozí pokuta až do výšky jedného milióna korún.
Ak odmietne svoje doklady preukázať fyzická osoba, alebo ak bude iným spôsobom mariť výkon kontroly, takisto môže zinkasovať pokutu od päťsto- do desaťtisíc korún.
„Konečne dôjde k podstatnému zvratu v dokazovaní nelegálneho zamestnávania a v odhaľovaní tých, ktorí podnikajú na úkor ostatných a v rozpore s platnými zákonmi,“ tvrdí Majer. (kj)