Veljko Odalovič včera obvinil povstalcov z Kosovskej oslobodzovacej armády (UCK), že zintenzívňovaním útokov chcú sabotovať dohodu amerického vyjednávača Richarda Holbrooka s juhoslovanským prezidentom Slobodanom Miloševičom a dosiahnuť tak medzinárodný vojenský zásah. "Tieto nové útoky potvrdzujú, že medzinárodné spoločenstvo nechce uznať, že teroristické bandy sú proti akémukoľvek mierovému urovnaniu kosovských problémov," vyhlásil Odalovič. Podľa neho separatisti zneužívajú sťahovanie policajných a vojenských síl z provincie na upevňovanie pozícií. Albánci na druhej strane obviňovali srbské sily z útokov, podľa albánskeho informačného strediska ostreľovali v sobotu obce v okolí Mališeva. Nespôsobili však žiadne obete na životoch.
V tejto napätej situácii prichádzajú do Kosova prví členovia overovacej misie OBSE. Prvý predsunutý tím technikov, ktorý pripravuje podmienky na prácu 2000-člennej misie, prišiel do kosovskej metropoly v sobotu. Misia má overovať plnenie podmienok rezolúcie OSN o Kosove, t.j. nastolenie prímeria, stiahnutie srbských síl, umožnenie návratu utečencov a začatie politického dialógu s albánskou stranou.
Rusko včera oznámilo, že do tejto misie vyšle 200 svojich ľudí. Budú to hlavne členovia ruských jednotiek, ktoré sa podieľajú na práci mierových zborov rozmiestnených v Bosne. Bezpečnosť všetkých neozbrojených členov overovacej misie OBSE, z ktorých hlavná časť by mala byť na mieste do dvoch týždňov, bude zaručovať NATO.
Podľa správ západných diplomatov srbský prezident Slobodan Miloševič už stiahol z Kosova najmenej dva zo siedmich oddielov a údajne sa zlepšil aj prístup humanitárnych pracovníkov do oblasti. Zlepšenie situácie konštatoval včera aj hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí James Rubin. Podľa jeho slov sa určitá časť policajných a vojenských síl stiahla a do niekoľkých albánskych dedín sa začali vracať utečenci. V provincii však zostáva stále vyšší počet juhoslovanských síl, ako je požadovaná úroveň.
Americký sprostredkovateľ Richard Holbrooke včera v rozhovore pre grécky denník To Vima (Tribuna) uviedol, že získal od Miloševiča "veľké ústupky".
Opatrenia, na ktoré Miloševič pristúpil, hlavne pokiaľ ide o leteckú a pozemnú overovaciu misiu, sú podľa neho "veľkým kompromisom". Holbrooke v rozhovore pripomína, že Miloševič nebol spočiatku ochotný rokovať o stiahnutí osobitných policajných síl z Kosova .