Aká je situácia v najpostihnutejších obciach okresu?
D. Majerčák: "Už v čase, keď v najpostihnutejších obciach okresu Sabinov, v Uzovských Pekľanoch, Renčišove, Dubovici a v Jarovniciach platil III. stupeň povodňovej aktivity, bola odstránená podstatná časť škôd. Náklady financoval štát, za náš okres to predstavovalo 27 miliónov korún. Škody boli samozrejme väčšie, v súčasnosti obce pokračujú v ich odstraňovaní. Pokračuje čistenie a dezinfekcia studní, zásobovanie pitnou vodou."
E. Blicha: "Súčasná situácia najmä v rómskych komunitách je lepšia ako pred povodňami. V obci Svinia, ktorá bola v Prešovskom okrese najviac postihnutá, sme napr. vybudovali mestečko zo 40 unimo buniek. O ich vybavenie sa už musia postarať samotní Rómovia v súčinnosti s obcou."
Dostal už okres od štátu dosť prostriedkov na odstránenie škôd?
D. Majerčák: "Okrem 27 miliónov, ktoré som už spomenul, bolo na úhradu škôd na majetku štátu poukázaných 5,06 milióna a na škody na majetku obcí dostali obecné úrady 6,635 milióna. Tieto peniaze však na odstránenie škôd zďaleka nestačia. Na základe žiadostí z obcí hľadáme možnosti na dodatočné poskytnutie finančných prostriedkov pre obecné úrady. Jednorazový príspevok 30 tisíc bude vyplatený po predložení potrebných dokladov občanom, ktorým pri povodniach vznikla škoda na domoch, bytoch a bytovom zariadení nad 100 tisíc. Občania, ktorých sa to týka, sú o spôsobe informovaní."
E. Blicha: "Áno - v objeme postačujúcom na odstránenie škôd, výška ktorých bola prísne verifikovaná."
Akú pomoc by postihnutí povodňami ešte potrebovali?
D. Majerčák: "Pomoc by mala smerovať hlavne na obnovu bývania."
E. Blicha: "Občania by potrebovali omnoho väčší objem finančných prostriedkov. Je to pochopiteľné, lebo aj za starú, lacnú nehnuteľosť, žiadajú náhradu v súčasných cenových reláciách." (eb)