keď predložíme spoločné požiadavky. Doteraz vyčlenené prostriedky sú nanajvýš nedostatočné,“ zhoduje sa osmička.
„Mzdové prostriedky, ktoré sme dostali, vychádzajú pre 24 ľudí na tri mesiace s priemerným platom 13 500 korún,“ povedal Jozef Tarčák.
Okrem regionálneho rozvoja a civilnej ochrany, ktoré už prešli na VÚC, stoja úrady samosprávnych krajov pred zostavovaním oddelení, organizačnej a vnútornej správy. Štruktúry jednotlivých úradov majú schváliť parlamenty, ktoré v najbližších dňoch zasadnú. Aktuálny stav je rozdielny. V Žiline pracuje na úrade VÚC šesť ľudí, v Banskej Bystrici 20, v Košiciach štrnásť.
V niektorých krajoch existujú politické dohody o obsadzovaní vedúcich funkcií. Žilinský šéf VÚC to odmieta: „Nevidím dôvod, prečo by sme sa mali dohadovať na nejakom kľúči s politickým pozadím?“
Naopak, Rudolf Bauer priznal, že isté politické dohody v Košickom kraji existujú. Jedným z výsledkov politických rokovaní je aj riaditeľka úradu Rozália Múdra z SMK, ktorá v 1. kole kandidovala tiež na predsedu VÚC. „Zohľadnil som však aj odbornosť. Napriek politickým nomináciám musí každý spĺňať odborné predpoklady,“ zdôraznil Bauer.
Osmička županov sa bude pravidelne schádzať raz za štvrťrok ako Rada predsedov samosprávnych krajov, rokovaniam bude predsedať vždy hostiteľ. Každý predseda VÚC zároveň vytvorí Radu starostov a primátorov samosprávneho kraja.
ANDREA HARMANOVÁ