FRANKFURT (TASR) - Pri prvom pohľade do bilančnej knihy museli slovenské opozičné strany, ktoré chcú po svojom volebnom víťazstve nad doterajším premiérom Vladimírom Mečiarom zostaviť novú vládu, zdesene zistiť, že stav verejných financií je ešte horší, než sa obávali, píše vo svojom stredajšom vydaní nemecký denník Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) v rozsiahlom článku o povolebnej situácii v SR.
Pravdepodobný nový premiér Mikuláš Dzurinda označil stav v takmer všetkých oblastiach za "zúfalý a explozívny". Aj západné zahraničie, predovšetkým EÚ, netrpezlivo čaká, že sa zmena moci v Bratislave naozaj uskutoční a zaujme sa avizovaný nový kurz, ktorý by únii umožnil prijať Slovensko do skupiny tých krajín, s ktorými už Brusel intenzívne rokuje o vstupe.
Napriek vnútornej a vonkajšej netrpezlivosti však zloženie sľubu nového kabinetu nechá na seba ešte dlho čakať, pokračuje nemecký denník. Pretože v súlade s obavami, ktoré sa objavili už pred voľbami, sa HZDS porazeného, ale ešte úradujúceho premiéra Vladimíra Mečiara drží moci tak dlho, ako to len ide. A to v súlade s proroctvom svojho predsedu, zvestovanom v dramatickom televíznom prenose, že po jeho prehre môže krajina pod Vysokými Tatrami očakávať už len "potopu". Rozhovory vedené predsedom dozornej rady politicky najmocnejšieho podniku - VSŽ - sú len mrhaním času. Že HZDS ide len o to, aby čo možno najdlhšie zdržiavalo nevyhnutné odovzdanie moci, dokazuje aj skutočnosť, že I. Gašparovič zvolal konštitučné zasadanie nového parlamentu, na ktorom ho odvolajú z funkcie, na posledný možný termín - 29. októbra, konštatuje nemecký denník.
Niektorí opoziční politici si toto zdržiavanie vysvetľujú tým, že HZDS jednoducho ako parná lokomotíva bez vedenia tak dlho bude rolovať na trati, kým sa neminie aj posledný tlak z kotla. Iní veria, že vládna strana si chce zaistiť čo možno najviac času, aby mohla zaslúžilých vojakov strany povýšiť na veľvyslancov a aby všetky archívy mohla vyčistiť od dokumentov, ktoré sa nemajú dostať do rúk nástupcom.
Ako ďalej píše FAZ, pesimisti v opozičnom tábore a v tlači, ktorí sa ešte stále boja uveriť, že sa V. Mečiar naozaj navždy stiahol z politiky, sa naproti tomu obávajú, že táto obštrukčná politika je dobre premysleným ťahom, ktorým šéf HZDS už pripravuje svoj návrat. Čím dlhšie je Slovensko bez funkčnej vlády, tým hlbšie sa podľa nich zamotáva do hospodárskej krízy, ktorá môže byť pripisovaná novému vedeniu.
Prezidentské voľby by sa mohli konať najskôr na jar budúceho roku a dovtedy by sa V. Mečiar mohol natoľko spamätať zo svojich psychických a politických depresií, že by mohol sám kandidovať, a to vo svojej najlepšej role - ako mučeník, uvažujú nemecké noviny.