Koruna posilnila, dolár oslabil a možno ešte oslabí

BRATISLAVA (SME - dd) - Slovenská mena má za sebou relatívne pokojný týždeň. Na devízovom trhu nenastali žiadne otrasy, a tak koruna vďaka atraktívnym úrokovým sadzbám pomaly posilňovala. Z úrovne 12,5 % nad bývalou centrálnou paritou zo začiatku týždňa .

BRATISLAVA (SME - dd) - Slovenská mena má za sebou relatívne pokojný týždeň. Na devízovom trhu nenastali žiadne otrasy, a tak koruna vďaka atraktívnym úrokovým sadzbám pomaly posilňovala. Z úrovne 12,5 % nad bývalou centrálnou paritou zo začiatku týždňa sa vyšplhala až na 10,3 % nad paritou. Podľa dílerov by koruna mohla už dnes krátkodobo preraziť aj úroveň 10 % nad bývalou paritou. Viacerí z nich sa však domnievajú, že potom by prišla mierna korekcia späť k úrovniam okolo 12 % nad paritou.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Voči nemeckej marke sa slovenská koruna pohybovala minulý týždeň vo veľmi úzkom pásme 21,800/ 22,250 SKK/DEM (stred). Jej postupné a pomalé posilňovanie po celý týždeň spôsobilo, že v piatok zatvárala obchodovanie na najsilnejšej úrovni od zrušenia fluktuačného pásma 21,750/21,900 SKK/DEM. Omnoho menej stabilný ako koruna však bol minulý týždeň americký dolár. Ten voči nemeckej marke oslabil na najnižšiu úroveň od začiatku roku 1997. Jeho kurz sa krátkodobo nachádzal dokonca aj pod hranicou 1,60 DEM/USD. Ešte v polovici septembra sa pritom pohyboval okolo 1,70 DEM/USD a v polovici augusta na úrovni 1,80 DEM/USD. Toto oslabenie dolára sa prejavilo aj na jeho kurze voči slovenskej korune. Ten sa minulý týždeň posunul z pondelkovej otváracej úrovne 36,400/900 SKK/USD až na 35,300/500 SKK/USD, kde v piatok zatváral. Tým sa dosť blíži k úrovniam tesne pred zrušením fluktuačného pásma koruny, keď sa pohyboval okolo 34,800 SKK/USD.

SkryťVypnúť reklamu

Oslabovanie amerického dolára je reakciou na nečakané štvrtkové zníženie úrokových sadzieb americkou centrálnou bankou Federal Reserve System (FED). Tá znížila sadzby už druhýkrát v priebehu troch týždňov. Týmto krokom sa snaží zamedziť ďalšiemu prehlbovaniu svetovej finančnej krízy a naštartovať hospodársky rast. Na druhej strane však poklesom úrokových sadzieb na americký dolár prestáva byť táto mena taká atraktívna - nespája sa s investovaním do nej taký veľký zisk. "Zníženie sadzieb sa očakávalo. Ibaže nie už vo štvrtok, ale až na pravidelnom zasadní Výboru pre operácie na voľnom trhu FED," povedal díler Tatra banky Robert Šimurka. Reakciu bol pád dolára pod 1,60 DEM/USD. "Na tento pád však reagovali niektoré európske centrálne banky, ktoré intervenovali v prospech dolára, čo ho dostalo nad úroveň 1,62 DEM/USD," dodal. Podľa neho by nebolo prekvapením, ak by sa FED rozhodol ešte ďalej znižovať sadzby. "Očakávam, že najneskôr do dvoch týždňov dolár voči marke oslabí pod 1,60 DEM/USD. Novou podpornou úrovňou pre dolár potom bude 1,55 DEM/USD, ktorú by už nemal preraziť. Okrem toho býva záver roka dolárovo silný, čo je spojené s devízovými operáciami kvôli účtovníctvu na konci roka," dodal R. Šimurka. Oslabenie dolára pod 1,60 DEM/USD pri udržaní stabilnej úrovne koruny bude podľa neho znamenať, že voči korune sa bude dolár pohybovať okolo úrovne 35 SKK/USD.

SkryťVypnúť reklamu

Perspektívy slovenskej meny však zostávajú mierne neisté v dôsledku pretrvávajúcej absencie zahraničných investorov na slovenskom trhu. "Zatiaľ tu vidíme iba špekulatívne obchody zahraničných hráčov a tie sa robia v malých objemoch. Veľkí zahraniční investori, ktorí majú záujem skôr o dlhodobejšie pôsobenie a ktorí väčšinou investujú do štátnych dlhopisov, tu zatiaľ nie sú," povedal díler ING Barings Marián Tatár. Na to, aby sa aj títo veľkí investori začali zaujímať o slovenskú menu, musí podľa jeho slov dôjsť k sformovaniu stabilnej vlády a k dohode o jej programovom vyhlásení. Takýto krok by mohol byť signálom, ktorý zvýši dôveryhodnosť Slovenska v očiach zahraničných investorov. Na druhej strane však podľa viacerých dílerov nie je nezáujem o slovenskú menu spôsobený iba politickou nestabilitou. "Pod vplyvom strát, ktoré utrpeli veľké svetové banky v Rusku dochádza v týchto inštitúcich k masívnemu prepúšťaniu. Z tohto dôvodu teraz žiadni londýnski díleri nie sú ochotní investovať do rizikovejšej krajiny, akou je Slovensko. Akákoľvek strata by totiž mohla spôsobiť prepustenie dílera, takže radšej nikto nechce riskovať," vysvetlil jeden z dílerov.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  5. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  8. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 743
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 669
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 735
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 696
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 683
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 260
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 216
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 296
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu