Írsko nasleduje rozhodnutie Veľkej Británie a s účinnosťou od 19. októbra zavádza pre občanov Slovenské republiky vízovú povinnosť. Írsko tento postup odôvodnilo tým, že je zmluvne zaviazané uplatňovať spoločný hraničný režim s Veľkou Britániou. V nóte veľvyslanectva Írskej republiky na Slovensku so sídlom vo Viedni sa okrem iného uvádza, že toto opatrenie zavádza Írsko dočasne. Žiadosti o írske víza je možné podávať na veľvyslanectve vo Viedni. Držitelia slovenských cestovných pasov, ktorí sa dlhodobo zdržujú mimo územia Slovenska alebo majú v zahraničí trvalý pobyt, môžu o víza požiadať na územne príslušnom zastupiteľskom úrade Írskej republiky.
NESÚLAD S ÚSTAVOU
Viaceré časti zákona SNR č. 372/90 Zb. o priestupkoch v znení neskorších predpisov nie sú v súlade s Dohovorom o ochrane ľudských práv a základných hodnôt a s Ústavou SR. Tento verdikt Ústavného súdu SR (ÚS SR) oznámil včera M. Čič, predseda ÚS SR. Zákon o priestupkoch doteraz občanovi obmedzoval jeho ľudské práva a základné slobody tým, že mu neumožňoval, aby požiadal nezávislé súdy o preskúmanie rozhodnutí orgánov verejnej správy v prípade priestupkov, za aké sa ukladá pokuta vo výške 2000 Sk, zákaz činnosti na dobu menej ako 6 mesiacov či prepadnutie veci v hodnote menšej ako 2000 Sk. Tento zákon má byť novelizovaný, ako v liste M. Čičovi napísal v čase konania pred ÚS SR predseda NR SR. Pre sporný obsah sa zákon dostal i na Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu.
ODSÚDILI SLOVENSKÝCH PREVÁDZAČOV
Za prevádzačstvo odsúdili a vyhostili orgány Maďarskej republiky štyroch slovenských občanov. Zároveň im zakázali vstup na územie štátu na 10, resp. 5 rokov. Doteraz netrestaní 39-ročný Ján M. a 24-ročný Norbert N. z obce Želovce v okrese Veľký Krtíš vycestovali 9. októbra do Budapešti, odkiaľ do dvoch vozidiel vzali po päť občanov Juhoslovanskej zväzovej republiky z oblasti Kosova a viezli ich k štátnym hraniciam so SR. Maďarskí pohraničníci ich však zaistili a tamojší súd ich odsúdil na 10 mesiacov odňatia slobody s podmienkou na dva roky a zakázal im vstup na územie MR na 10 rokov. Súd v maďarskom meste Ózd odsúdil za prevádzačstvo dvadsiatich osôb z Kosova aj 23-ročného Gabriela H. z Hubova, okr. R. Sobota, a 30-ročného Róberta K. z Demandíc, okr. Levice.
ODOVZDALI 1. BLOK
JE MOCHOVCE
Generálny dodávateľ výstavby Jadrovej elektrárne Mochovce Škoda Praha včera popoludní oficiálne odovzdal dostavbu prvého bloku elektrárne prevádzkovateľovi Slovenským elektrárňam. Tým sa zároveň začala skúšobná prevádzka, ktorá podľa slov riaditeľa elektrárne Jozefa Valacha potrvá až do prvej výmeny paliva - o 10-11 mesiacov. Výstavba Jadrovej elektrárne Mochovce sa začala 10. 5. 1984. V roku 1991 bola výstavba zhruba na päť rokov pozastavená a rozhodnutie o dostavbe prvých dvoch blokov elektrárne potom padlo na jar v roku 1997. Dostavba prvého bloku trvala 29,5 mesiaca. Spustenie druhého bloku elektrárne sa plánuje presne na 15. októbra 1999.
(TASR, ČTK)