HZDS - predstaviteľ HZDS J. Smerek bol poverený rokovaniami o zostavení vlády, okrem SDĽ a SNS však s HZDS nikto nechce rokovať. Na stredajšom rokovaní J. Smerek ponúkol SDĽ najprv spoločnú vládu HZDS a SDĽ aj so SNS, prípadne aj možnosť samostatnej vlády SDĽ s podporou zo strany HZDS a SNS v parlamente. SDĽ obe ponuky odmietla. Podľa J. Smereka by sa rokovania o zostavení vlády mali skončiť ešte pred ustanovujúcou schôdzou NR SR 29. októbra. Nie je však vylúčené, že ešte pred ňou podá V. Mečiar demisiu a I. Gašparovič vymenuje nového premiéra z radov HZDS, ktoré sa tak pokúsi oddialiť odovzdanie moci ešte o 30 dní (podrobnejšie v článku Ustanovujúca schôdza... na tejto strane).
SDK - po zisku 42 mandátov ako najsilnejšia opozičná strana koordinuje rokovania štyroch strán SDK, SDĽ, SMK a SOP. SDK presadzuje vytvorenie vlády zo štyroch strán, čo bolo príčinou istých nedorozumení s SDĽ. Predseda SDK M. Dzurinda preferuje dohody o programe novej vlády a koaličnej zmluve štyroch partnerov pred rokovaniami o obsadení vládnych postov, zrejme sa však nevyhne na dnešnom okrúhlom stole rokovaniam o týchto otázkach. Podľa kuloárnych informácií by SDK mala mať v 20-člennom kabinete post premiéra a 9 členov vlády. Sporné bude zrejme miesto ministra zahraničných vecí, o ktoré má záujem aj SDĽ a SOP.
SDĽ - ziskom 23 kresiel a akceptovateľnosťou obomi stranami politického spektra má veľmi silné pozície, ktoré sčasti zneužíva, nedá sa však predpokladať, že by SDĽ ustúpila od svojho vyhlásenia, zopakovaného aj po rokovaniach s HZDS, že nepôjde do vlády s HZDS a SNS. Po pôvodnom vyjadrení záujmu o štvorkoalíciu rozbúrila SDĽ hladinu vyjadrením, že výhodnejšia je pre ňu trojkoalícia bez SMK. Po protestoch aj vnútri strany SDĽ presadzuje pôvodnú myšlienku štvorkoalície, zrejme však nešlo o celkom nevýnosný "obchod". Podľa vyhlásenia B. Bugára si SDĽ nárokuje post dvoch podpredsedov vlády a aj ministerstvo zahraničných vecí, čo explicitne pre týždenník DOMINOFÓRUM vyjadril aj P. Weiss. Čaká sa na vyjadrenie zjazdu SDĽ 24. októbra, hoci je pravdepodobné, že zásadná zmena v postojoch SDĽ nenastane - takéto rozhodnutie by malo pre SDĽ tragický dopad nielen vnútri strany, ale aj v zahraničí. Nesmierne zaujímavá bola ponuka HZDS a SNS, aby SDĽ vytvorila vládu sama s ich podporou - pozorovatelia nevylučujú, že budúcu vládu by mohla zostavovať SDĽ spolu s "obrodeným" HZDS.
SMK - presadzuje vládu štvorkoalície, v čom má podporu SDK a SOP, po istom zaváhaní aj zo strany SDĽ. V prípade, že by SMK nebola členom vlády, má sa stať "tvrdou opozíciou". SMK má záujem o podpredsedu vlády a dvoch ministrov, jeden z nich by mal šéfovať nešpecifikovanému hospodárskemu rezortu.
SOP - presadzuje vládu štvorkoalície, aj s SMK, chce však o postoch rokovať na štvorstranných rokovaniach, od samého začiatku vylučuje akékoľvek rokovania s HZDS. SOP má ambície obsadiť posty buď podpredsedu pre integráciu SR do EÚ alebo ministra zahraničia, kde má však veľkú konkurenciu v kandidátoch SDK a SDĽ, má záujem aj o ministra financií a ministra jedného ekonomického rezortu. SOP sa po krátkom čase na zotavenie z volebných výsledkov vracia k vysokým ambíciám.
SNS - je najskromnejšou stranou, navrhovala spoločnú vládu s HZDS a SDĽ, je však ochotná podporiť aj samostatnú vládu SDĽ či vládu trojice opozičných strán, v žiadnom prípade nepodporí vládu, kde bude mať zastúpenie SMK. (rk)