Ako by sa mala zostaviť slovenská vláda

O zostavovaní nových štátnych orgánov odznelo v médiách množstvo aj protichodných názorov, ponúkame vám prehľad systémových riešení, ako si ich podľa verejných i neverejných vyjadrení politikov predstavujú jednotlivé parlamentné strany.

HZDS - predstaviteľ HZDS J. Smerek bol poverený rokovaniami o zostavení vlády, okrem SDĽ a SNS však s HZDS nikto nechce rokovať. Na stredajšom rokovaní J. Smerek ponúkol SDĽ najprv spoločnú vládu HZDS a SDĽ aj so SNS, prípadne aj možnosť samostatnej vlády SDĽ s podporou zo strany HZDS a SNS v parlamente. SDĽ obe ponuky odmietla. Podľa J. Smereka by sa rokovania o zostavení vlády mali skončiť ešte pred ustanovujúcou schôdzou NR SR 29. októbra. Nie je však vylúčené, že ešte pred ňou podá V. Mečiar demisiu a I. Gašparovič vymenuje nového premiéra z radov HZDS, ktoré sa tak pokúsi oddialiť odovzdanie moci ešte o 30 dní (podrobnejšie v článku Ustanovujúca schôdza... na tejto strane).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

SDK - po zisku 42 mandátov ako najsilnejšia opozičná strana koordinuje rokovania štyroch strán SDK, SDĽ, SMK a SOP. SDK presadzuje vytvorenie vlády zo štyroch strán, čo bolo príčinou istých nedorozumení s SDĽ. Predseda SDK M. Dzurinda preferuje dohody o programe novej vlády a koaličnej zmluve štyroch partnerov pred rokovaniami o obsadení vládnych postov, zrejme sa však nevyhne na dnešnom okrúhlom stole rokovaniam o týchto otázkach. Podľa kuloárnych informácií by SDK mala mať v 20-člennom kabinete post premiéra a 9 členov vlády. Sporné bude zrejme miesto ministra zahraničných vecí, o ktoré má záujem aj SDĽ a SOP.

SDĽ - ziskom 23 kresiel a akceptovateľnosťou obomi stranami politického spektra má veľmi silné pozície, ktoré sčasti zneužíva, nedá sa však predpokladať, že by SDĽ ustúpila od svojho vyhlásenia, zopakovaného aj po rokovaniach s HZDS, že nepôjde do vlády s HZDS a SNS. Po pôvodnom vyjadrení záujmu o štvorkoalíciu rozbúrila SDĽ hladinu vyjadrením, že výhodnejšia je pre ňu trojkoalícia bez SMK. Po protestoch aj vnútri strany SDĽ presadzuje pôvodnú myšlienku štvorkoalície, zrejme však nešlo o celkom nevýnosný "obchod". Podľa vyhlásenia B. Bugára si SDĽ nárokuje post dvoch podpredsedov vlády a aj ministerstvo zahraničných vecí, čo explicitne pre týždenník DOMINOFÓRUM vyjadril aj P. Weiss. Čaká sa na vyjadrenie zjazdu SDĽ 24. októbra, hoci je pravdepodobné, že zásadná zmena v postojoch SDĽ nenastane - takéto rozhodnutie by malo pre SDĽ tragický dopad nielen vnútri strany, ale aj v zahraničí. Nesmierne zaujímavá bola ponuka HZDS a SNS, aby SDĽ vytvorila vládu sama s ich podporou - pozorovatelia nevylučujú, že budúcu vládu by mohla zostavovať SDĽ spolu s "obrodeným" HZDS.

SkryťVypnúť reklamu

SMK - presadzuje vládu štvorkoalície, v čom má podporu SDK a SOP, po istom zaváhaní aj zo strany SDĽ. V prípade, že by SMK nebola členom vlády, má sa stať "tvrdou opozíciou". SMK má záujem o podpredsedu vlády a dvoch ministrov, jeden z nich by mal šéfovať nešpecifikovanému hospodárskemu rezortu.

SOP - presadzuje vládu štvorkoalície, aj s SMK, chce však o postoch rokovať na štvorstranných rokovaniach, od samého začiatku vylučuje akékoľvek rokovania s HZDS. SOP má ambície obsadiť posty buď podpredsedu pre integráciu SR do EÚ alebo ministra zahraničia, kde má však veľkú konkurenciu v kandidátoch SDK a SDĽ, má záujem aj o ministra financií a ministra jedného ekonomického rezortu. SOP sa po krátkom čase na zotavenie z volebných výsledkov vracia k vysokým ambíciám.

SkryťVypnúť reklamu

SNS - je najskromnejšou stranou, navrhovala spoločnú vládu s HZDS a SDĽ, je však ochotná podporiť aj samostatnú vládu SDĽ či vládu trojice opozičných strán, v žiadnom prípade nepodporí vládu, kde bude mať zastúpenie SMK. (rk)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  5. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  8. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  1. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 951
  2. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 960
  3. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 4 466
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 923
  5. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 3 285
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 411
  7. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 2 209
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 126
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu