V bratislavskom Primaciálnom paláci sa zišli predstavitelia štyroch opozičných strán, odborov a mimovládnych organizácií na prvom povolebnom stretnutí. Predsedovia SDK, SDĽ, SMK a SOP vyjadrili spoločnú vôľu vytvoriť novú slovenskú vládu a vyzvali premiéra, aby ustanovujúcu schôdzu NR SR zvolal čo najskôr. M. Dzurinda oznámil, že sa bude uchádzať o post predsedu vlády.
Utorok 29. septembra
Predseda NR SR I. Gašparovič podpísal zápisnicu Ústrednej volebnej komisie. V novom parlamente bude mať HZDS 43, SDK 42, SDĽ 23, SMK 15, SNS 14 a SOP 13 mandátov.
Streda 30. septembra
V relácii STV Ako ďalej, pán predseda vlády? vystúpil V. Mečiar. Oznámil, že nebude členom novej vlády a ani poslancom parlamentu, čo zdôvodnil slovami: "Nemôžem zastupovať v situácii, v ktorej ste mi zobrali všetko." S divákmi sa rozlúčil pesničkou S pánom Bohom idem od vás...
Piatok 2. októbra
Po prvom kole bilaterálnych rozhovorov SDĽ a SMK o zostavení budúcej vlády J. Migaš vyhlásil, že "by bolo najoptimálnejšie, ak by vládna koalícia bola vytvorená z troch politických subjektov - to znamená SDK, SDĽ a SOP". B. Bugár v reakcii konštatoval, že "ak sa do vlády nedostaneme, budeme tvrdou opozíciou".
Sobota 3. októbra
Republikové predstavenstvo HZDS vyslovilo plnú dôveru predsedovi V. Mečiarovi a vrcholným orgánom hnutia. Poverilo predsedu dozornej rady VSŽ Holdingu, a. s., J. Smereka vedením rozhovorov o vytvorení novej vlády.
Nedeľa 4. októbra
Po rokovaní Republikového výkonného výboru SDĽ podpredseda R. Fico novinárom vyhlásil, že "štvorkoalícia zatiaľ prináša pre nás viac nevýhod ako výhod". Podľa neho štvorkoalícia "zužuje priestor SDĽ na riadnu ľavicovú politiku". V mene SDĽ odmietol i snahy o "živelné personálne zmeny", ktoré sa vraj prejavujú na regionálnej úrovni.
Utorok 6. októbra
Otázka účasti SMK v budúcej vláde nie je definitívne uzavretá - vyhlásili predstavitelia SDĽ a SMK po niekoľkohodinovom rokovaní. V spoločnom vyhlásení potvrdili politickú vôľu vytvoriť vládu zo všetkých strán doterajšej opozície.
Štvrtok 8. októbra
Reprezentanti SDK, SDĽ, SMK a SOP po stretnutí v Primaciálnom paláci opätovne vyjadrili politickú vôľu zostaviť spoločnú vládu na štyri roky. Dohodli sa na vytvorení dvoch expertných skupín a na vytvorení dvoch krátkodobých komisií. Predseda NR SR I. Gašparovič sa stretol s predsedami šiestich parlamentných strán a hnutí - V. Mečiar oznámil, že si HZDS nárokuje kreslo predsedu parlamentu.
Piatok 9. októbra
Na treťom bilaterálnom strenutí SDK a SDĽ sa už hovorilo aj o personálnych otázkach obsadenia ústavných funkcií a zostavenia vlády. M. Dzurinda upozornil, že pri hľadaní zhodného kľúča na vyriešenie týchto otázok budú potrebné ďalšie rokovania aj s SOP a SMK.
Utorok 13. októbra
Na neoficiálne informácie o zložení vlády reagoval podpredseda SOP P. Hamžík, ktorý oznámil, že jeho strana nie je spokojná s tým, ako prebiehajú koaličné rokovania. Podľa P. Hamžíka SOP nemieni v novej vláde byť iba do počtu a ani asistovať, a že ak má niekto také predstavy, "tak to hraničí s politickým amaterizmom".
Streda 14. októbra
Predseda SMK B. Bugár označil za neprijateľný postup SDĽ, ktorá podľa neho chce na úkor SMK a SOP získať ďalšie posty vo vláde. SMK bude presadzovať, aby sa proces tvorby vlády urýchlil a aby sa o jednotlivých ministerských postoch hovorilo za účasti predsedov všetkých štyroch strán. Podpredseda SDĽ P. Kanis po stretnutí s J. Smerekom zopakoval, že SDĽ nepôjde do vlády s HZDS. (ml)