Keď vedenie nemeckej sociálnej demokracie (SPD) rozhodlo, že budúcim predsedom Spolkového snemu bude podpredseda strany, 54-ročný Wolfgang Thierse, jeho členka, pokladníčka Inge Wettig-Danielmeierová sa rozhorčila: "Tým je jasné, že v máji 1999 bude za spolkového prezidenta zvolená žena." Thierse sa narodil vo Vratislavi a bol v roku 1989 jedným zo zakladateľov východonemeckej disidentskej skupiny "Neues Forum". Nikto z vedúcich predstaviteľov SPD - ako predseda Oskar Lafontaine, tak aj budúci spolkový kancelár Gerhard Schröder - rozvášnenej pokladníčke neodporovali. Ani slovo, že túto funkciu nedávno sľúbili bývalému ministerskému predsedovi najväčšej nemeckej spolkovej krajiny Severné Rýnsko-Vestfálsko Johannesovi Rauovi.
Najmä ženy - poslankyne sociálnej demokracie a členky jej vedenia, nie sú spokojné s obsadením postov budúcich predstaviteľov spolkovej republiky. V Schröderovej vláde má byť zrejme len päť žien - štyri sociálne demokratky a jedna členka strany Zelených. A to napriek tomu, že predovšetkým Zelení trvali doteraz vždy na tom, že ak budú členmi kabinetu za Zelených dvaja muži - Joschka Fischer a Jürgen Trittin - musia tam byť aj dve "zelené" ženy. Poslankyne so svojou kandidátkou na predsedu Spolkového snemu neboli úspešné. Podľa ich želania to mala byť tak ako Thierse z východného Nemecka pochádzajúca Christel Hannewinckelová, ktorá patrí k ľavému krídlu SPD. Thierse sa považuje za stúpenca pravicového krídla, takisto ako aj ďalšia budúca členka prezídia Spolkového snemu, 61-ročná Anke Fuchsová, ktorá má byť jednou z piatich podpredsedov parlamentu.
Rozhodnutie vedenia SPD, že za predsedu parlamentu má byť zvolený Wolfgang Thierse - inak druhý sociálny demokrat v histórii spolkovej republiky v tejto funkcii - zrejme skutočne "pochovalo" nádej Johannesa Raua. Jeho politickým snom bolo stať sa spolkovým prezidentom. V roku 1995 ho pri voľbe hlavy štátu porazil Roman Herzog. Ale sústredené útoky žien jeho šancu značne oslabili. Okrem toho sa čoraz častejšie v tlači objavujú kritické hlasy, podľa ktorých je 67-ročný Rau vážne chorý. Nedávno mu po tom, ako na jeho ľavej ľadvine zistili rakovinový nádor, odobrali ľadvinu.
Najväčšiu šancu byť zvolenou za spolkovú prezidentku má súčasná prezidentka Spolkového ústavného súdu v Karlsruhe Jutta Limbachová. Už teraz naznačila, že by prezidentskú kandidatúru prijala. A v prípade, že by bola zvolená, bola by po Romanovi Herzogovi druhým prezidentom Spolkového ústavného súdu, ktorý túto najvyššiu politickú funkciu spolkovej republiky zastáva.
RUDOLF STRÖBINGER, Bonn
(Autor je stálym
spolupracovníkom SME)