Pravidelné lety spoločnosti Moldavian Airlines do Českej republiky pozastavilo včera české ministerstvo dopravy. Posledné lietadlo TU-134 premávajúce na tejto linke odštartovalo na cestu späť do Kišiňova v pondelok večer o 18.00 h, keď sa predtým na jeho palube na územie ČR dostalo viac ako sto cudzincov bez dokladov, ktorí sa vydávali za Afgancov.
Na palube lietadla spoločnosti Moldavian Airlines pristálo v pondelok v Ruzyni 106 cestujúcich, o tridsať viac, než bolo miest na sedenie. Stroj údajne vynechal obvyklé medzipristátie v Budapešti a cestujúci vypovedali, že ani nevedeli, kam letí. Po pristátí v Prahe utečencom skomlikovala situáciu cudzinecká polícia, veď akonáhle by sa dostali z lietadla do priestorov letiska, ich osudom by sa museli zaoberať české úrady. Keďže však už v minulosti v Ruzyni mali problémy s pasažiermi moldavských aerolínií, náhodná kontrola na palube lietadla odhalila, že sa na ňom nachádza viac než stovka čiernych pasažierov bez dokladov. V obrovskej panike, ktorá nasledovala po tom, ako pasažiarom oznámili, že ich obratom posielajú späť do Kišiňova, utečenci otvorili núdzový východ a asi traja ľudia vrátane jedného dieťaťa začali balancovať na krídle. Ďalší pasažieri sa začali posádke vyhrážať násilím a tvrdili, že stroj zapália. Medzitým zdemolovali interiér tak, že lietadlo nemohlo odletieť. Ich cesta sa v noci na včera skončila v záchytnom utečeneckom tábore vo Vyšných Lhotách na Frýdecko-Místecku, kde pobudnú, kým české úrady prešetria ich žiadosti o azyl. Podľa včerajších správ nešlo o Afgancov, ale o občanov bývalého Sovietskeho zväzu, väčšinou o moldavských občanov, veteránov afganskej vojny. Utečenci svoje doklady zničili cestou do Prahy, moldavské úrady však údajne disponujú zoznamom ľudí, ktorí Kišiňov opustili.
Český premiér Miloš Zeman reagoval na udalosť slovami, že bola dostatočným dôvodom na to, aby ČR zaviedla Moldavsku, ale i ďalším krajinám, z ktorých prichádza veľký počet utečencov, vízovú povinnosť.
Ministerstvo vnútra a zahraničných vecí už v auguste oznámili, že pripravujú zavedenie vízovej povinnosti pre niektoré balkánske a bývalé sovietske krajiny. Uvažuje sa o zavedení vízového styku s Bieloruskom, Kazachstanom, Kirgizskom, Moldavskom, Ruskom, Turkménskom, Ukrajinou, Bulharskom a Rumunskom.
(ČTK, r)