Akciový index SAX v piatok zatváral na hodnote 95,98. Je to jeho nové historické minimum po tom, čo týždeň predtým padol pod svoju východiskovú hodnotu 100 bodov. Hodnota indexu odzrkadľuje aj celkovú náladu na trhu. Aj minulý týždeň podobne ako celé týždne predtým, sa likvidita trhu blížila k minimu.
Celkový objem anonymných obchodov uzavretých minulý týždeň na BCPB bol 52,1 mil. Sk, na trhu RMS 1,7 mil. Sk. Z obchodov uzavretých na parkete burzy až 47,3 mil. Sk predstavovali prevody s akciami Slovakia Industries a ďalších 2,3 mil. Sk s akciami Strojmonty. Po krátkej prestávke sa teda opäť prevádzali akcie Slovakia Industries, pričom tieto prevody tvorili významnú časť všetkých burzových obchodov. S akciami tejto emisie sa uskutočnili aj priame obchody za 358,5 mil. Sk. Celkový objem priamych obchodov na BCPB bol 512,3 mil. Sk. Táto jediná emisia teda zabezpečila 2/3 všetkých priamych obchodov a až 90 % anonymných obchodov, ktoré sa minulý týždeň realizovali na parkete burzy. Pokiaľ odhliadneme od obchodov, ktoré sa realizovali s akciami spoločností, u ktorých je zrejmé, že neboli reálne, najväčší objem obchodov sa uskutočnil s akciami Slovakofarmy, Slovnaftu, VSŽ, Reštitučného IF, Závodu SNP a Grafobalu Skalica. Týchto 6 emitentov tvorilo minulý týždeň nielenže emisie, s ktorými sa uzavreli najväčšie obchody, ale s nimi sa končí aj zoznam emisií, s ktorými sa na anonymných trhoch zobchodovali objemy za viac ako 100 tis. Sk. Bohužiaľ aj fakt, že na kapitálovom trhu za celý týždeň prekročí objem obchodov 100 tis. Sk iba 6 emisií, poukazuje na takmer neexistenciu reálneho trhu.
Slovakofarma minulý týždeň zverejnila výsledky hospodárenia za deväť mesiacov tohto roka. Objem predaja spoločnosti predstavoval 2,875 mld Sk. Z toho na slovenskom trhu umiestnila spoločnosť tovar za 1,037 mld Sk, do Českej republiky vyviezla firma tovar v hodnote 1,368 mld Sk a ostatné krajiny tvorili 470 mil. Sk z celkového predaja. Najväčším vývozným teritóriom zostáva pre Slovakofarmu naďalej ČR, kde je spoločnosť na prvom mieste medzi dodávateľmi liečiv a na druhom mieste spomedzi výrobcov liekov. Slovakofarmu značne postihla situácia v Rusku. Kým v predchádzajúcich rokoch spoločnosť zvyšovala objem predaja do spomínaných teritórií tempom 100-percetného nárastu ročne, teraz sa to už určite nezopakuje. Situácia trvá niekoľko mesiacov a niekoľko mesiacov tam Slovakofarma ani nedodala tovar. Ďalším problémom Slovakofarmy sú pohľadávky po lehote splatnosti, ktoré sú v súčasnosti 200 mil. Sk. Oslabenie kurzu koruny voči ostatným menám bude mať pre Slovakofarmu pozitívny vplyv, nakoľko až 70 % svojej produkcie spoločnosť vyváža. Podľa prepočtov by každé percento oslabenia koruny malo podniku priniesť 2 % dodatočný zisk.
Trh na tieto správy reagoval ďalším poklesom cien akcií Slovakofarmy. Tie minulý týždeň padli o 7 % a v piatok uzatvárali na 1856 Sk. Za posledný mesiac stratili akcie Slovakofarmy už takmer 30 % tak v anonymných obchodoch, ako aj v priamych. V priebehu týždňa sa uzavrel pomerne vysoký objem obchodov 2,3 mil. Sk na anonymných trhoch v cenách od 1690 SK do 2000 Sk. V priamych obchodov boli uskutočnené prevody v hodnote 8,4 mil. Sk. Ich ceny padli o 9 % oproti predchádzajúcemu týždňu. Piatkové priame obchody končili obchodovanie na 1737 Sk. S akciami spoločnosti Slovnaft boli uzavreté obchody v celkovom objeme 507 tis. Sk na anonymných trhoch a 227 mil. Sk v priamych obchodoch. Ich cena sa minulý týždeň znížila o 3,8 % na 653 Sk. V priamych obchodoch sa ešte v piatok obchodovalo za 673 Sk. Slovnaft je citlivý predovšetkým na pohyb kurzu slovenskej koruny voči americkému doláru. Nákup ropy predstavuje rozhodujúcu položku nákladov Slovnaftu. Na druhej strane však Slovnaft exportuje 56 % svojej produkcie, čo by mohlo zmierniť dopad zhoršenia kurzu slovenskej koruny na hospodárske výsledky spoločnosti. Za posledný mesiac stratili akcie VSŽ Holdingu tretinu zo svojej hodnoty. Len za minulý týždeň klesli akcie VSŽ o 20 %. V piatok dosiahli 255 Sk, čo je najnižšia hodnota za posledné tri roky. Okrem indexu SAX teda lámu negatívne historické rekordy aj akcie niektorých emisií. Pád ceny akcií mal vplyv aj na relatívne nízky objem anonymných obchodov v hodnote 226 tis. Sk a priamych obchodov v hodnote 16 tis. Sk. Pod pád ceny akcií sa okrem celkovej situácie na trhu pravdepodobne podpísali aj vyhlásenia formujúcej sa novej koalície o možnom preskúmaní postupov privatizácie. Z významnejších emisií sa minulý týždeň znížila cena akcií SES Tlmače o 21 %, Harmaneckých papierní o 10 % a Nafty Gbely o 5 %. Nárastu sa minulý týždeň tešili akcie Chirany Premy, ktorých cena sa zvýšila o 9 % a akcie Závodu SNP, ktorých cena vzrástla o 8 %. Akcie VÚB sa zvýšili o 6 %.
PETER HALÁK
P 67 value, s. r. o., Bratislava