ný do parlamentu v zákonom stanovenej lehote a jediným východiskom bude prijatie rozpočtového provizória. Minulý rok pritom slovenská exekutíva prerokovala návrh východísk k rozpočtu na rok 1998 už 8. júla 1997 a návrh štátneho rozpočtu SR na rok 1998 vláda schválila 14. novembra 1997. Podľa názoru väčšiny dílerov slovenského medzibankového trhu nebude mať rozpočtové provizórium priamy dopad na medzibankový trh SR. Na druhej strane však pripustili, že čiastočný vplyv ako na kurz koruny, tak aj na úroveň úrokových sadzieb rozpočtové provizórium prinesie.
Ako v rozhovore pre agentúru SITA uviedol díler Poľnobanky Jozef Hempfinger, rozpočtové provizórium bude mať na medzibankový trh SR len nepriamy dopad. "To, že vláda nepredloží návrh zákona o štátnom rozpočte do NR SR v zákonom stanovenej lehote, bude zahraničie interpretovať ako ďalší prvok destabilizácie ekonomiky SR. V dôsledku toho by mohlo upustiť od zámeru investovať na slovenskom trhu, a tým zhoršiť možnosti Ministerstva financií SR (MF) refinancovať schodok štátneho rozpočtu," skonštatoval. Ako však podotkol, iný závažnejší dopad by neskoršie schválenie návrhu zákona o štátnom rozpočte nemalo mať. Politické riziko totiž môžu kompenzovať rastúce výnosy v aukciách štátnych dlhopisov.
Podľa dílera Poľnobanky Patrika Malca zahraničie ráta s istými problémami v ekonomike a rozpočtové provizórium, aj keď vyšle negatívny signál, neovplyvní medzibankový trh v takej miere ako napríklad nemožnosť sformovať budúci vládny kabinet. Na margo úvah o možnosti nárastu schodku štátneho nad úroveň 20 mld Sk, ktoré v stredu vyjadrila B. Schmögnerová, odpovedal díler Poľnobanky slovami: "Výška deficitu štátneho rozpočtu by nemala mať priamy dopad na devízový trh SR. Veď v Českej republike sa rokuje o stále vyššom a vyššom deficite štátneho rozpočtu na budúci rok a medzibankový trh funguje. Nevidím dôvod, prečo by nemal fungovať aj u nás. Jedinou podmienkou však je odstrániť obmedzenia pre prístup nerezidentov na náš trh," zdôraznil.
"Vývoj deficitu verejných financií bol jedným z činiteľov podmieňujúcich rozhodnutie Národnej banky Slovenska (NBS) o zrušení fluktuačného pásma slovenskej koruny a prechodu k voľne plávajúcemu kurzu. Platnosť rozpočtového provizória by znamenala istú neistotu vo verejných financiách. Ak sa k tomu priráta fakt, že po sformovaní vlády sa na povrch dostanú doteraz tlmené alebo odďaľované problémy, na devízovom trhu by mohlo dôjsť k zvýšenému tlaku na ďalšie zreálnenie kurzu slovenskej koruny," uviedol na margo možnosti schválenia rozpočtového provizória na rok 1999 díler Istrobanky Dušan Krajči. Ako ďalej dodal, k prílevu zahraničného kapitálu však aj napriek tejto skutočnosti môže dôjsť práve vďaka predpokladu ďalšieho nárastu výnosov akceptovaných v aukcii štátnych dlhopisov.
Podľa dílera ING Barings Rastislava Živora nebude mať neskoršie schválenie štátneho rozpočtu na rok 1999 žiaden reálny dopad na medzibankový trh. "Pokladám to za technický problém, ktorý nie je možné vyriešiť v dôsledku absencie novej vlády," skonštatoval. Ako ďalej dodal, závažnejším bude tohtoročný schodok štátneho rozpočtu, ktorý podľa B. Schmögnerovej presahuje 20 mld Sk.