"Je to výsledok buď viazania rozpočtových výdavkov, alebo toho, že štátny rozpočet má problémy s likviditou. Je fakt, že deficit rozpočtu dosiahol čiastku 15 miliárd korún a zrejme sú komplikácie s vykrývaním deficitu."
m Vy ste včera v Krokoch spomínali aj meškanie mesačných platieb v zdravotníctve, máte podobné správy aj o ďalších rezortoch?
"Týkalo sa to zdravotníctva. Treba však pripomenúť aj veľmi vážny problém s teplom, pretože chýba tu ešte za prvý polrok neuhradených 600 miliónov dotácií. To je významná položka, ktorá uhradená nebola."
m Bude treba zohnať niekde peniaze na tento aj na budúci rok na výplaty aj na teplo. Bude budúca vláda niekde škrtiť? Aké máte opatrenia?
"Treba to rozlíšiť, lebo jedna vec je získať rýchlo krátkodobé zdroje na uhradenie záväzkov štátu do konca roka, druhá vec je nasledujúci rok. Na uhradenie do konca roka treba mobilizovať akékoľvek možné vnútorné a vonkajšie zdroje, aby sa to prekrylo a som presvedčená, že sa to bude dať vyfinancovať. Budúci rok si bude vyžadovať oveľa starostlivejšiu prípravu, bude treba hľadať hlavne možnosť lepšieho financovania zahraničného dlhu, pretože podmienky, ku ktorým sa uchýlila vláda, sú neprijateľné. Dlhodobé investície sa financujú z krátkodobých a veľmi drahých zdrojov, to je neprijateľné."
m Medzinárodný menový fond odporučil zmrazenie rastu miezd v štátnej správe. Je to podľa vás jedno z riešení? Plánujete zmraziť rast miest v štátnej správe?
"Potrebujeme analyzovať situáciu detailnejšie, ale rozhodne to nemôže byť plošné opatrenie, ktoré by postihlo celú rozpočtovú sféru. Ale je možné, že niektoré opatrenia v niektorých častiach sa budú musieť v tomto smere prijať. Budú možno iného charakteru ako zmrazenie miezd. Nie je možné zmraziť mzdy napríklad v školstve. Mzda je tam už teraz taká demotivujúca, že úroveň školstva rapídne upadá."
RICHARD FILIPKO